RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3

These Solutions are part of RD Sharma Class 9 Solutions. Here we have given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3

Other Exercises

Question 1.
In a parallelogram ABCD, determine the sum of angles ZC and ZD.
Solution:
In a ||gm ABCD,
∠C + ∠D = 180°
(Sum of consecutive angles)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q1.1

Question 2.
In a parallelogram ABCD, if ∠B = 135°, determine the measures of its other angles.
Solution:
In a ||gm ABCD, ∠B = 135°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q2.1
∴ ∠D = ∠B = 135° (Opposite angles of a ||gm)
But ∠A + ∠B = 180° (Sum of consecutive angles)
⇒ ∠B + 135° = 180°
∴ ∠A = 180° – 135° = 45°
But∠C = ∠B = 45° (Opposite angles of a ||gm)
∴ Angles are 45°, 135°, 45°, 135°.

Question 3.
ABCD is a square, AC and BD intersect at O. State the measure of ∠AOB.
Solution:
In a square ABCD,
Diagonal AC and BD intersect each other at O
∵ Diagonals of a square bisect each other at right angle
∵∠AOB = 90°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q3.1

Question 4.
ABCD is a rectangle with ∠ABD = 40°. Determine ∠DBC.
Solution:
In rectangle ABCD,
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q4.1
∠B = 90°, BD is its diagonal
But ∠ABD = 40°
and ∠ABD + ∠DBC = 90°
⇒ 40° + ∠DBC = 90°
⇒ ∠DBC = 90° – 40° = 50°
Hence ∠DBC = 50°

Question 5.
The sides AB and CD of a parallelogram ABCD are bisected at E and F. Prove that EBFD is a parallelogram.
Solution:
Given : In ||gm ABCD, E and F are the mid points of the side AB and CD respectively
DE and BF are joined
To prove : EBFD is a ||gm
Construction : Join EF
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q5.1
Proof : ∵ ABCD is a ||gm
∴ AB = CD and AB || CD
(Opposite sides of a ||gm are equal and parallel)
∴ EB || DF and EB = DF (∵ E and F are mid points of AB and CD)
∴ EBFD is a ||gm.

Question 6.
P and Q are the points of trisection of the diagonal BD of the parallelogram ABCD. Prove that CQ is parallel to AP. Prove also that AC bisects PQ.
Solution:
Given : In ||gm, ABCD. P and Q are the points of trisection of the diagonal BD
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q6.1
To prove : (i) CQ || AP
AC bisects PQ
Proof: ∵ Diagonals of a parallelogram bisect each other
∴ AO = OC and BO = OD
∴ P and Q are point of trisection of BD
∴ BP = PQ = QD …(i)
∵ BO = OD and BP = QD …(ii)
Subtracting, (ii) from (i) we get
OB – BP = OD – QD
⇒ OP = OQ
In quadrilateral APCQ,
OA = OC and OP = OQ (proved)
Diagonals AC and PQ bisect each other at O
∴ APCQ is a parallelogram
Hence AP || CQ.

Question 7.
ABCD is a square. E, F, G and H are points on AB, BC, CD and DA respectively, such that AE = BF = CG = DH. Prove that EFGH is a square.
Solution:
Given : In square ABCD
E, F, G and H are the points on AB, BC, CD and DA respectively such that AE = BF = CG = DH
To prove : EFGH is a square
Proof : E, F, G and H are points on the sides AB, BC, CA and DA respectively such that
AE = BF = CG = DH = x (suppose)
Then BE = CF = DG = AH = y (suppose)
Now in ∆AEH and ∆BFE
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q7.1
AE = BF (given)
∠A = ∠B (each 90°)
AH = BE (proved)
∴ ∆AEH ≅ ∆BFE (SAS criterion)
∴ ∠1 = ∠2 and ∠3 = ∠4 (c.p.c.t.)
But ∠1 + ∠3 = 90° and ∠2 + ∠4 = 90° (∠A = ∠B = 90°)
⇒ ∠1 + ∠2 + ∠3 + ∠4 = 90° + 90° = 180°
⇒ ∠1 + ∠4 + ∠1 + ∠4 = 180°
⇒ 2(∠1 + ∠4) = 180°
⇒ ∠1 + ∠4 = \(\frac { { 180 }^{ \circ } }{ 2 }\)  = 90°
∴ ∠HEF = 180° – 90° = 90°
Similarly, we can prove that
∠F = ∠G = ∠H = 90°
Since sides of quad. EFGH is are equal and each angle is of 90°
∴ EFGH is a square.

Question 8.
ABCD is a rhombus, EABF is a straight line such that EA = AB = BF. Prove that ED and FC when produced meet at right angles.
Solution:
Given : ABCD is a rhombus, EABF is a straight line such that
EA = AB = BF
ED and FC are joined
Which meet at G on producing
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q8.1
To prove: ∠EGF = 90°
Proof : ∵ Diagonals of a rhombus bisect
each other at right angles
AO = OC, BO = OD
∠AOD = ∠COD = 90°
and ∠AOB = ∠BOC = 90°
In ∆BDE,
A and O are the mid-points of BE and BD respectively.
∴ AO || ED
Similarly, OC || DG
In ∆ CFA, B and O are the mid-points of AF and AC respectively
∴ OB || CF and OD || GC
Now in quad. DOCG
OC || DG and OD || CG
∴ DOCG is a parallelogram.
∴ ∠DGC = ∠DOC (opposite angles of ||gm)
∴ ∠DGC = 90° (∵ ∠DOC = 90°)
Hence proved.

Question 9.
ABCD is a parallelogram, AD is produced to E so that DE = DC = AD and EC produced meets AB produced in F. Prove that BF = BC.
Solution:
Given : In ||gm ABCD,
AB is produced to E so that
DE = DA and EC produced meets AB produced in F.
To prove : BF = BC
Proof: In ∆ACE,
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 Q9.1
O and D are the mid points of sides AC and AE
∴ DO || EC and DB || FC
⇒ BD || EF
∴ AB = BF
But AB = DC (Opposite sides of ||gm)
∴ DC = BF
Now in ∆EDC and ∆CBF,
DC = BF (proved)
∠EDC = ∠CBF
(∵∠EDC = ∠DAB corresponding angles)
∠DAB = ∠CBF (corresponding angles)
∠ECD = ∠CFB (corresponding angles)
∴ AEDC ≅ ACBF (ASA criterion)
∴ DE = BC (c.p.c.t.)
⇒ DC = BC
⇒ AB = BC
⇒ BF = BC (∵AB = BF proved)
Hence proved.

Hope given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.3 are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2

These Solutions are part of RD Sharma Class 9 Solutions. Here we have given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2

Other Exercises

Question 1.
Two opposite angles of a parallelogram are (3x- 2)° and (50 – x)°. Find the measure of each angle of the parallelogram.
Solution:
∵ Opposite angles of a parallelogram are equal
∴ 3x – 2 = 50 – x
⇒ 3x + x – 50 + 2
⇒ 4x = 52
⇒ x = \(\frac { 52 }{ 4 }\) = 13
∴ ∠A = 3x – 2 = 3 x 13 – 2 = 39° – 2 = 37°
∠C = 50° -x = 50° – 13 = 37°
But∠A + B = 180°
∴ 37° + ∠B = 180°
⇒ ∠B = 180° – 37° = 143°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q1.1
and ∠D = ∠B (Opposite angles of a ||gm)
∴ ∠D = 143°
Hence angles and 37°, 143°, 37°, 143°

Question 2.
If an angle of a parallelogram is two-third of its adjacent angle, find the angles of the parallelogram.
Solution:
Let in ||gm ABCD,
∠A =x
Then ∠B = \(\frac { 2 }{ 3 }\) x
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q2.1
But, ∠A + ∠B = 180° (Sum of two adjacent angles of a ||gm)
⇒ x + \(\frac { 2 }{ 3 }\)x = 180°
⇒ \(\frac { 5 }{ 3 }\)x = 180°
⇒ x = 180° x \(\frac { 3 }{ 5 }\) = 108°
∴ ∠A = 108°
and ∠B = 108° x \(\frac { 2 }{ 3 }\) = 72°
But, ∠A = ∠C and ∠B = ∠D (Opposite angles of a ||gm)
∴ ∠C = 108°, ∠D = 72°
Hence angles are 108°, 72°, 108°, 72°

Question 3.
Find the measure of all the angles of a parallelogram, if one angle is 24° less than twice the smallest angle.
Solution:
Let smallest angle of a ||gm = x
Then second angle = 2x – 24°
But these are consecutive angles
∴ x + (2x- 24°) = 180°
⇒ x + 2x – 24° = 180°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q3.1
⇒ 3x = 180° + 24° = 204°
⇒ x =\(\frac { { 204 }^{ \circ } }{ 3 }\)  = 68°
∴ Smallest angle = 68°
and second angle = 2x 68° – 24°
= 136°-24° = 112°
∵ The opposite angles of a ||gm are equal Other two angles will be 68° and 112°
∴ Hence angles are 68°, 112°, 68°, 112°

Question 4.
The perimeter of a parallelogram is 22 cm. If the longer side measures 6.5 cm what is the measure of the shorter side?
Solution:
In a ||gm ABC,
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q4.1
Perimeter = 22cm
and longest side = 6.5 cm
Let shorter side = x
∴ 2x (6.5 + x) = 22
⇒ 13 + 2x = 22
⇒ 2x = 22 – 13 = 9
⇒ x = \(\frac { 9 }{ 2 }\) = 4.5
∴ shorter side = 4.5cm

Question 5.
In a parallelogram ABCD, ∠D = 135°, determine the measure of ∠A and ∠B.
Solution:
In ||gm ABCD,
∠D = 135°
But, ∠A + ∠D = 180° (Sum of consecutive angles)
⇒∠A+ 135° = 180°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q5.1
⇒ ∠A = 180° – 135° = 45°
∵ ∠B = ∠D (Opposite angles of a ||gm)
∴ ∠B = 135°

Question 6.
ABCD is a parallelogram in which ∠A = 70°. Compute ∠B, ∠C and ∠D.
Solution:
In ||gm ABCD,
∠A = 70°
But ∠A + ∠B = 180° (Sum of consecutive angles)
⇒ 70° + ∠B = 180°
⇒ ∠B = 180° – 70° = 110°
But ∠C = ∠A and ∠D = ∠B (Opposite angles of a ||gm)
∠C = 70° and ∠D = 110°
Hence ∠B = 110°, ∠C = 70° and ∠D = 110°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q6.1

Question 7.
In the figure, ABCD is a parallelogram in which ∠DAB = 75° and ∠DBC = 60°. Compute ∠CDB and ∠ADB.
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q7.1
Solution:
In ||gm ABCD,
∠A + ∠B = 180°
(Sum of consecutive angles) But, ∠A = 75°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q7.2
∴ ∠B = 180° – ∠A = 180° – 75° = 105°
∴ DBA = 105° -60° = 45°
But ∠CDB = ∠DBA (alternate angles)
= 45°
and ∠ADB = ∠DBC = 60°

Question 8.
Which of the following statements are true (T) and which are false (F)?
(i) In a parallelogram, the diagonals are equal.
(ii) In a parallelogram, the diagonals bisect each other.
(iii) In a parallelogram, the diagonals intersect each other at right angles.
(iv) In any quadrilateral, if a pair of opposite sides is equal, it is a parallelogram.
(v) If all the angles of a quadrilateral are equal, it is a parallelogram.
(vi) If three sides of a quadrilateral are equal, it is a parallelogram.
(vii) If three angles of a quadrilateral are equal, it is a parallelogram.
(viii)If all the sides of a quadrilateral are equal it is a parallelogram.
Solution:
(i) False, Diagonals of a parallelogram are not equal.
(ii) True.
(iii) False, Diagonals bisect each other at right angles is a rhombus or a square only.
(iv) False, In a quadrilateral, if opposite sides are equal and parallel, then it is a ||gm.
(v) False, If all angles are equal, then it is a square or a rectangle.
(vi) False, If opposite sides are equal and parallel then it is a ||gm
(vii) False, If opposite angles are equal, then it is a parallelogram.
(viii)False, If all the sides are equal then it is a square or a rhombus but not parallelogram.

Question 9.
In the figure, ABCD is a parallelogram in which ∠A = 60°. If the bisectors of ∠A and ∠B meet at P, prove that AD = DP, PC= BC and DC = 2AD.
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q9.1
Solution:
Given : In ||gm ABCD,
∠A = 60°
Bisector of ∠A and ∠B meet at P.
To prove :
(i) AD = DP
(ii) PC = BC
(iii) DC = 2AD
Construction : Join PD and PC
Proof : In ||gm ABCD,
∠A = 60°
But ∠A + ∠B = 180° (Sum of excutive angles)
⇒ 60° + ∠B = 180°
∴ ∠B = 1809 – 60° = 120°
∵ DC || AB
∠PAB = ∠DPA (alternate angles)
⇒ ∠PAD = ∠DPA (∵ ∠PAB = ∠PAD)
∴ AB = DP
(PA is its angle bisector, sides opposite to equal angles)
(ii) Similarly, we can prove that ∠PBC = ∠PCB (∵ ∠PAB = ∠BCA alternate angles)
∴ PC = BC
(iii) DC = DP + PC
= AD + BC [From (i) and (ii)]
= AD + AB = 2AB (∵BC = AD opposite sides of the ||gm)
Hence DC = 2AD

Question 10.
In the figure, ABCD is a parallelogram and E is the mid-point of side BC. If DE and AB when produced meet at F, prove thatAF = 2AB.
Solution:
Given : In ||gm ABCD,
E a mid point of BC
DE is joined and produced to meet AB produced at F
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 Q10.1
To prove : AF = 2AB
Proof : In ∆CDE and ∆EBF
∠DEC = ∠BEF (vertically opposite angles)
CE = EB (E is mid point of BC)
∠DCE = ∠EBF (alternate angles)
∴ ∆CDE ≅ ∆EBF (SAS Axiom)
∴ DC = BF (c.p.c.t.)
But AB = DC (opposite sides of a ||gm)
∴ AB = BF
Now, AF = AB + BF = AB + AB = 2AB
Hence AF = 2AB

Hope given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.2 are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.1

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.1

These Solutions are part of RD Sharma Class 9 Solutions. Here we have given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.1

Other Exercises

Question 1.
Three angles of a quadrilateral are respectively equal to 110°, 50° and 40°. Find its fourth angle.
Solution:
Sum of four angles of a quadrilateral = 360°
Three angles are = 110°, 50° and 40°
∴ Fourth angle = 360° – (110° + 50° + 40°)
= 360° – 200° = 160°

Question 2.
In a quadrilateral ABCD, the angles A, B, C and D are in the ratio 1 : 2 : 4 : 5. Find the measures of each angle of the quadrilateral.
Solution:
Sum of angles of a quadrilateral ABCD = 360°
Ratio in angles = 1 : 2 : 4 : 5
Let first angle = x
Second angle = 2x
Third angle = 4x
and fourth angle = 5x
∴ x + 2x + 4x + 5x = 360°
⇒ 12x = 360° ⇒ x = \(\frac { { 360 }^{ \circ } }{ 12 }\)  = 30°
∴ First angle = 30°
Second angle = 30° x 2 = 60°
Third angle = 30° x 4 = 120°
Fourth angle = 30° x 5 = 150°

Question 3.
The angles of a quadrilateral are in the ratio 3 : 5 : 9 : 13. Find all the angles of the quadrilateral. [NCERT]
Solution:
Sum of four angles of a quadrilateral = 360°
Ratio in the angles = 3 : 5 : 9 : 13
Let first angle = 3x
Then second angle = 5x
Third angle = 9x
and fourth angle = 13x
∴ 3x + 5x + 9x+ 13x = 360°
⇒ 30x = 360°
⇒ x = \(\frac { { 360 }^{ \circ } }{ 30 }\) = 12°
∴ First angle = 3x = 3 x 12° = 36°
Second angle = 5x = 5 x 12° = 60°
Third angle = 9x = 9 x 12° = 108°
Fourth angle = 13 x 12° = 156°

Question 4.
In a quadrilateral ABCD, CO and DO are the bisectors of ∠C and ∠D respectively.
Prove that ∠COD = \(\frac { 1 }{ 2 }\) (∠A + ∠B).
Solution:
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.1 Q4.1

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.1 Q4.2

 

Hope given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 13 Linear Equations in Two Variables Ex 13.1 are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS

These Solutions are part of RD Sharma Class 9 Solutions. Here we have given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS

Other Exercises

Mark the correct alternative in each of the following:
Question 1.
In ∆ABC ≅ ∆LKM, then side of ∆LKM equal to side AC of ∆ABC is
(a) LX
(b) KM
(c) LM
(d) None of these
Solution:
Side AC of ∆ABC = LM of ∆LKM (c)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q1.1

Question 2.
In ∆ABC ≅ ∆ACB, then ∆ABC is isosceles with
(a) AB=AC
(b) AB = BC
(c) AC = BC
(d) None of these
Solution:
∵ ∆ABC ≅ ∆ACB
∴ AB = AC (a)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q2.1

Question 3.
In ∆ABC ≅ ∆PQR, then ∆ABC is congruent to ∆RPQ, then which of the following is not true:
(a) BC = PQ
(b) AC = PR
(c) AB = PQ
(d) QR = BC
Solution:
∵ ∆ABC = ∆PQR
∴ AB = PQ, BC = QR and AC = PR
∴ BC = PQ is not true (a)

Question 4.
In triangles ABC and PQR three equality relations between some parts are as follows: AB = QP, ∠B = ∠P and BC = PR State which of the congruence conditions applies:
(a) SAS
(b) ASA
(c) SSS
(d) RHS
Solution:
In two triangles ∆ABC and ∆PQR,
AB = QP, ∠B = ∠P and BC = PR
The condition apply : SAS (a)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q4.1

Question 5.
In triangles ABC and PQR, if ∠A = ∠R, ∠B = ∠P and AB = RP, then which one of the following congruence conditions applies:
(a) SAS
(b) ASA
(c) SSS
(d) RHS
Solution:
In ∆ABC and ∆PQR,
∠A = ∠R
∠B = ∠P
AB = RP
∴ ∆ABC ≅ ∆PQR (ASA axiom) (b)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q5.1

Question 6.
If ∆PQR ≅ ∆EFD, then ED =
(a) PQ
(b) QR
(c) PR
(d) None of these
Solution:
∵ ∆PQR = ∆EFD
∴ ED = PR (c)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q6.1

Question 7.
If ∆PQR ≅ ∆EFD, then ∠E =
(a) ∠P
(b) ∠Q
(c) ∠R
(d) None of these
Solution:
∵ ∆PQR ≅ ∆EFD
∴ ∠E = ∠P (a)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q7.1

Question 8.
In a ∆ABC, if AB = AC and BC is produced to D such that ∠ACD = 100°, then ∠A =
(a) 20°
(b) 40°
(c) 60°
(d) 80°
Solution:
In ∆ABC, AB = AC
∴ ∠B = ∠C
But Ext. ∠ACD = ∠A + ∠B
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q8.1
∠ACB + ∠ACD = 180° (Linear pair)
∴ ∠ACB + 100° = 180°
⇒ ∠ACB = 180°-100° = 80°
∴ ∠B = ∠ACD = 80°
But ∠A + ∠B 4- ∠C = 180°
∴ ∠A + 80° + 80° = 180°
⇒∠A+ 160°= 180°
∴ ∠A= 180°- 160° = 20° (a)

Question 9.
In an isosceles triangle, if the vertex angle is twice the sum of the base angles, then the measure of vertex angle of the triangle is
(a) 100°
(b) 120°
(c) 110°
(d) 130°
Solution:
In ∆ABC,
∠A = 2(∠B + ∠C)
= 2∠B + 2∠C
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q9.1
Adding 2∠A to both sides,
∠A + 2∠A = 2∠A + 2∠B + 2∠C
⇒ 3∠A = 2(∠A + ∠B + ∠C)
⇒ 3∠A = 2 x 180° (∵∠A + ∠B + ∠C = 180° )
⇒ 3∠A = 360°
⇒∠A = \(\frac { { 360 }^{ \circ } }{ 3 }\)  = 120°
∴ ∠A = 120° (b)

Question 10.
Which of the following is not a criterion for congruence of triangles?
(a) SAS
(b) SSA
(c) ASA
(d) SSS
Solution:
SSA is not the criterion of congruence of triangles. (b)

Question 11.
In the figure, the measure of ∠B’A’C’ is
(a) 50°
(b) 60°
(c) 70°
(d) 80°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q11.1
Solution:
In the figure,
∆ABC ≅ ∆A’B’C’
∴ ∠A = ∠A
⇒3x = 2x- + 20
⇒ 3x – 2x = 20
⇒ x = 20
∠B’A’C’ = 2x + 20 = 2 x 20 + 20
= 40 + 20 = 60° (b)

Question 12.
If ABC and DEF are two triangles such that ∆ABC ≅ ∆FDE and AB = 5 cm, ∠B = 40° and ∠A = 80°. Then, which of the following is true?
(a) DF = 5 cm, ∠F = 60°
(b) DE = 5 cm, ∠E = 60°
(c) DF = 5 cm, ∠E = 60°
(d) DE = 5 cm, ∠D = 40°
Solution:
∵ ∆ABC ≅ ∆FDE,
AB = 5 cm, ∠A = 80°, ∠B = 40°
∴ DF = 5 cm, ∠F = 80°, ∠D = 40°
∴ ∠C =180°- (80° + 40°) = 180° – 120° = 60°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q12.1
∴ ∠E = ∠C = 60°
∴ DF = 5 cm, ∠E = 60° (c)

Question 13.
In the figure, AB ⊥ BE and FE ⊥ BE. If BC = DE and AB = EF, then ∆ABD is congruent to
(a) ∆EFC
(b) ∆ECF
(c) ∆CEF
(d) ∆FEC
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q13.1
Solution:
In the figure, AB ⊥ BE, FE ⊥ BE
BC = DE, AB = EF,
then CD + BC = CD + DE BD = CE
In ∆ABD and ∆CEF,
BD = CE (Prove)
AB = FE (Given)
∠B = ∠E (Each 90°)
∴ ∆ABD ≅ ∆FCE (b)

Question 14.
In the figure, if AE || DC and AB = AC, the value of ∠ABD is
(a) 70°
(b) 110°
(c) 120°
(d) 130°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q14.1
Solution:
In the figure, AE || DC
∴ ∠1 = 70° (Vertically opposite angles)
∴ ∠1 = ∠2 (Alternate angles)
∠2 = ∠ABC (Base angles of isosceles triangle)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q14.2
∴ ABC = 90°
But ∠ABC + ∠ABD = 180° (Linear pair)
⇒ 70° +∠ABD = 180°
⇒∠ABD = 180°-70°= 110°
∴ ∠ABD =110° (b)

Question 15.
In the figure, ABC is an isosceles triangle whose side AC is produced to E. Through C, CD is drawn parallel to BA. The value of x is
(a) 52°
(b) 76°
(c) 156°
(d) 104°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q15.1
Solution:
In ∆ABC, AB = AC
AC is produced to E
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q15.2
CD || BA is drawn
∠ABC = 52°
∴ ∠ACB = 52° (∵ AB = AC)
∴ ∠BAC = 180°-(52° +52°)
= 180°-104° = 76°
∵ AB || CD
∴ ∠ACD = ∠BAC (Alternate angles)
= 76°
and ∠BCE + ∠DCB = 180° (Linear pair)
∠BCE + 52° = 180°
⇒∠BCE = 180°-52°= 128°
∠x + ∠ACD = 380°
⇒ x + 76° = 180°
∴ x= 180°-76°= 104° (d)

Question 16.
In the figure, if AC is bisector of ∠BAD such that AB = 3 cm and AC = 5 cm, then CD =
(a) 2 cm
(b) 3 cm
(c) 4 cm
(d) 5 cm
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q16.1
Solution:
In the figure, AC is the bisector of ∠BAD, AB = 3 cm, AC = 5 cm
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q16.2
In ∆ABC and ∆ADC,
AC = AC (Common)
∠B = ∠D (Each 90°)
∠BAC = ∠DAC (∵ AC is the bisector of ∠A)
∴ ∆ABC ≅ ∆ADC (AAS axiom)
∴ BC = CD and AB = AD (c.p.c.t.)
Now in right ∆ABC,
AC2 = AB2 + BC2
⇒ (5)2 = (3)2 + BC2
⇒25 = 9 + BC2
⇒ BC2 = 25 – 9 = 16 = (4)2
∴ BC = 4 cm
But CD = BC
∴ CD = 4 cm (c)

Question 17.
D, E, F are the mid-point of the sides BC, CA and AB respectively of ∆ABC. Then ∆DEF is congruent to triangle
(a) ABC
(b) AEF
(c) BFD, CDE
(d) AFE, BFD, CDE
Solution:
In ∆ABC, D, E, F are the mid-points of the sides BC, CA, AB respectively
DE, EF and FD are joined
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q17.1
∵ E and F are the mid-points
AC and AB,
∴ EF = \(\frac { 1 }{ 2 }\) BC and EF || BC
Similarly,
DE = \(\frac { 1 }{ 2 }\) AB and DE || AB
DF = \(\frac { 1 }{ 2 }\) AC and DF || AC
∴ ∆DEF is congruent to each of the triangles so formed
∴ ∆DEF is congruent to triangle AFE, BFD, CDE (d)

Question 18.
ABC is an isosceles triangle such that AB = AC and AD is the median to base BC. Then, ∠BAD =
(a) 55°
(b) 70°
(c) 35°
(d) 110°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q18.1
Solution:
In ∆ABC, AB = AC
AD is median to BC
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q18.2
∴ BD = DC
In ∆ADB, ∠D = 90°, ∠B = 35°
But ∠B + BAD + ∠D = 180° (Sum of angles of a triangle)
⇒ 35° + ∠BAD + 90° = 180°
⇒∠BAD + 125°= 180°
⇒ ∠BAD = 180°- 125°
⇒∠BAD = 55° (a)

Question 19.
In the figure, X is a point in the interior of square ABCD. AXYZ is also a square. If DY = 3 cm and AZ = 2 cm, then BY =
(a) 5 cm
(b) 6 cm
(c) 7 cm
(d) 8 cm
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q19.1
Solution:
In the figure, ABCD and AXYZ are squares
DY = 3 cm, AZ = 2 cm
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q19.2
DZ = DY + YZ
= DY + Z = 3 + 2 = 5 cm
In ∆ADZ, ∠2 = 90°
AD2 + AZ2 + DZ2 = 22 + 52 cm
= 4 + 25 = 29
In ∠ABX, ∠X = 90°
AB2 = AX2 + BX2
AD2 = AZ2 + BX2
(∵ AB = AD, AX = AZ sides of square)
29 = 22 + BX2
⇒ 29 = 4 + BX2
⇒ BX2 = 29 – 4 = 25 = (5)2
∴ BX = 5 cm (a)

Question 20.
In the figure, ABC is a triangle in which ∠B = 2∠C. D is a point on side BC such that AD bisects ∠BAC and AB = CD. BE is the bisector of ∠B. The measure of ∠BAC is
(a) 72°
(b) 73°
(c) 74°
(d) 95°
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q20.1
Solution:
In the figure, ∠B = 2∠C, AD and BE are the bisectors of ∠A and ∠B respectively,
AB = CD
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q20.2
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS Q20.3

Hope given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula MCQS are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS

RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS

These Solutions are part of RD Sharma Class 9 Solutions. Here we have given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS

Other Exercises

Question 1.
Solution:
In two congruent triangles ABC and DEF, if AB = DE and BC = EF. Name the pairs of equal angles.

In AABC and ADEF,
∆ABC ≅ ∆DEF
and AB = DE, BC = EF
∴ ∠A = ∠D, ∠B = ∠E and ∠C = ∠F
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q1.1

Question 2.
Solution:
In two triangles ABC and DEF, it is given that ∠A = ∠D, ∠B = ∠E and ∠C = ∠F. Are the two triangles necessarily congruent?

No, as the triangles are equiangular, so similar.

Question 3.
Solution:
If ABC and DEF are two triangles such that AC = 2.5 cm, BC = 5 cm, ∠C = 75°, DE = 2.5 cm, DF = 5 cm and ∠D = 75°. Are two triangles congruent?
Yes, triangles are congruent (SAS axiom)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q3.1

Question 4.
Solution:
In two triangles ABC and ADC, if AB = AD and BC = CD. Are they congruent?
Yes, these are congruent
In two triangles ABC are ADC,
AB = AD (Given)
BC = CD (Given)
and AC = AC (Common)
∴ ∆sABC ≅ AADC (SSS axiom)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q4.1

Question 5.
Solution:
In triangles ABC and CDE, if AC = CE, BC = CD, ∠A = 60°, ∠C – 30° and ∠D = 90°. Are two triangles congruent?
Yes, triangles are congruent because,
In ∆ABC, and ∆CDE,
AC = CE
BC = CD ∠C = 30°
∴ ∆ABC ≅ ∆CDE (SAS axiom)
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q5.1

Question 6.
Solution:
ABC is an isosceles triangle in which AB = AC. BE and CF are its two medians. Show that BE = CF.

Given : In ∆ABC, AB = AC
BE and CF are two medians
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q6.1
To prove : BE = CF
Proof: In ∆ABE and ∆ACF.
AB = AC (Given)
∠A = ∠A (Common)
AE = AF (Half of equal sides)
∴ ∆ABE ≅ ∆ACF (SAS axiom)
∴ BE = CF (c.p.c.t.)

Question 7.
Solution:
Find the measure of each angle of an equilateral triangle.

In ∆ABC,
AB = AC = BC
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q7.1
∵ AB = AC
∴ ∠C = ∠B …(i)
(Angles opposite to equal sides)
Similarly,
AC = BC
∴ ∠B = ∠A …(ii)
From (i) and (ii),
∠A = ∠B = ∠C
But ∠A + ∠B + ∠C = 180°
(Sum of angles of a triangle)
∴ ∠A + ∠B + ∠C = \(\frac { { 180 }^{ \circ } }{ 3 }\)  = 60°

Question 8.
Solution:
CDE is an equilateral triangle formed on a side CD of a square ABCD. Show that ∆ADE ≅ ∆BCE.

Given : An equilateral ACDE is formed on the side of square ABCD. AE and BE are joined
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q8.1
To prove : ∆ADE ≅ ∆BCE
Proof : In ∆ADE and ∆BCE,
AD = BC (Sides of a square)
DE = CE (Sides of equilateral triangle)
∠ADE = ∠BCE(Each = 90° + 60° = 150°)
∴ AADE ≅ ABCE (SAS axiom)

Question 9.
Solution:
Prove that the sum of three altitude of a triangle is less than the sum of its sides.

Given : In ∆ABC, AD, BE and CF are the altitude of ∆ABC
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q9.1
To prove : AD + BE + CF < AB + BC + CA
Proof : In right ∆ABD, ∠D = 90°
Then other two angles are acute
∵ ∠B < ∠D
∴ AD < AB …(i)
Similarly, in ∆BEC and ∆ABE we can prove thatBE and CF < CA …(iii)
Adding (i), (ii), (iii)
AD + BE -t CF < AB + BC + CA

Question 10.
Solution:
In the figure, if AB = AC and ∠B = ∠C. Prove that BQ = CP.
RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS Q10.1

Given : In the figure, AB = AC, ∠B = ∠C
To prove : BQ = CP
Proof : In ∆ABQ and ∆ACP
AB = AC (Given)
∠A = ∠A (Common)
∠B = ∠C (Given)
∴ ∆ABQ ≅ ∆ACP (ASA axiom)
∴ BQ = CP (c.p.c.t.)

Hope given RD Sharma Class 9 Solutions Chapter 12 Heron’s Formula VSAQS are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.