Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A

These Solutions are part of Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions. Here we have given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A.

Other Exercises

Question 1.
In the given figure, O is the centre of the circle. ∠OAB and ∠OCB are 30° and 40° respectively. Find ∠AOC. Show your steps of working.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q1.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q1.2
In circle with centre O, ∠BAO = 30°, ∠BCO = 40°.
Join BO.
OA = OB = OC (Radii of the circle)
∠OBA = ∠OAB = 30° and ∠OBC = ∠OCB = 40°
∠ABC = 30° + 40° = 70°
Now, AOC is at the centre and ∠ABC is on the remaining part of the circle.
∠AOC = 2 ∠ABC = 2 x 70° = 140°.

Question 2.
In the given figure, ∠BAD = 65°, ∠ABD = 70°, ∠BDC = 45°
(i) Prove that AC is a diameter of the circle.
(ii) Find ∠ACB.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q2.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q2.2
(i) In ΔABD
65° + 70° + ∠ADB = 180°
∠ADB = 180° – 65° – 70° = 45°
∠ADC = 45° + 45° = 90°
AC is diameter [Angle in semi circle is 90°]
(ii) ∠ACB = ∠ADB = 45° [angle in same segment]

Question 3.
Given O is the centre of the circle and ∠AOB = 70°. Calculate the value of:
(i) ∠OCA,
(ii) ∠OAC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q3.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q3.2
O is the centre of the circle,
∠AOB = 70°
arc AB subtends ∠AOB at the centre
and ∠ OCA is at the remaining part of circle
∠AOB = 2 ∠OCA
or ∠OCA = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠AOB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 70° = 35°
In ΔOAC,
OC = OA (Radii of the same circle)
∠OAC = ∠OCA = 35°

Question 4.
In each of the following figures, O is the centre of the circle. Find the values of a, b, and c.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q4.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q4.2
(i) Arc AB subtends ∠AOB at the centre and ∠ACB at the remaining part
∠AOB = 2 ∠ACB
or ∠ACB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠AOB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 130° = 65°
or b = 65°
But a + b = 180° (Opposite angles of a cyclic quad.)
a = 180° – b = 180° – 65° = 115°
a = 115°, b = 65°
(ii) Arc AB subtends ∠ AOB at the centre and ∠ACB at the remaining part.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q4.3
Reflex ∠AOB = 2 ∠ACB
or ∠ACB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) (reflex ∠AOB) = \(\frac { 1 }{ 2 }\) [360°- 112°]
= \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 248° = 124°
Hence, c = 124°.

Question 5.
In each of the following figures, O is the centre of the circle. Find the value of a, b, c and d.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q5.1
Solution:
(i) BOD is a diameter
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q5.2
∠BAD = 90° (Angle in a semi-circle)
∠ADB = 180° – (90° + 35°) = 180° – 125° = 55°
But ∠ACB = ∠ADB = 55° (Angles in the same segment)
a = 55°.
(ii) In ΔEBC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q5.3
Ext. 120° = 25° + ∠BCE
∠BCE = 120° – 25° = 95°
But ∠ADB = ∠ACB = 95° (Angles in the same segment)
b = 95°.
(iii) Arc AB subtends ∠AOB at the centre and ∠ACB at the remaining part,
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q5.4
∠ AOB = 2 ∠ ACB = 2 x 50° = 100°
In ΔAOB,
OA = OB (Radii of the same circle)
∠OAB = ∠OBA
But ∠OAB + ∠OBA = 180° – 100° = 80°
c = ∠OAB = ~ x 80° = 40°.
(iv) In the given figure, O is the centre of the circle.
AOB is its diameter and ∠ABP = 45°
Q is any point and BQ, PQ are joined
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q5.5
In ΔABP,
∠APB = 90° (Angle in a semicircle)
∠PAB + ∠PBA = 90°
⇒ ∠PAB + 45° = 90°
⇒ ∠PAB = 90° – 45°
⇒ ∠PAB = 45°
Now ∠PAB = ∠PQB (Angle in the same segment)
BPQB = 45°
⇒ d = 45°

Question 6.
In the figure, AB is common chord of the two circles. If AC and AD are diameters; prove that D, B and C are in a straight line. O1 and 02 are the centres of two circles.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q6.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q6.2
Given- Two circles with centre O1 and O2 intersect each other at A and B.
AC and AD are the diameters of the circles.
To Prove- D, B, C are in the same straight line.
Construction- Join AB.
Proof- AO1C is diameter.
∠ABC = 90°. (Angle in a semi-circle)
Similarly ∠ABD = 90°,
Adding, we get:
∠ABC + ∠ABD = 90° + 90° = 180°
DBC is a straight line.
or D, B, C are in the same line.

Question 7.
In the figure given beow, find :
(i) ∠BCD,
(ii) ∠ADC,
(iii) ∠ABC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q7.1
Show steps of your workng.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q7.2
ABCD is a cyclic quadrilateral
∠A + ∠C = 180°.
∠C = 180° – ∠A = 180° – 105° = 75°
or ∠BCD = 75°
DC || AB
∠ADC + ∠DAB = 180° (Angles on the same side of the transversal of || lines)
∠ADC = 180° – ∠DAB = 180° – 105° = 75°
But ∠ADC + ∠ABC = 180° (opposite angles of a cyclic quad.)
∠ABC = 180° – ∠ADC = 180° – 75° = 105°

Question 8.
In the given figure, O is centre of the circle. If ∠ AOB = 140° and ∠ OAC = 50°; find :
(i) ∠ ACB,
(ii) ∠OBC,
(iii) ∠OAB,
(iv) ∠CBA
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q8.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q8.2
O is the centre of circle ∠AOB = 140° and ∠OAC = 50°.
AB is joined
Reflex ∠AOB = 360° – 140° = 220°
But ∠ACB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) Reflex ∠AOB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 220° = 110°
In quad. OACB,
∠AOB + ∠OAC + ∠ACB + ∠OBC = 360°
⇒ 140° + 50° + 110° + ∠OBC = 360°
⇒ 300° + ∠OBC = 360°
⇒ ∠OBC = 360° – 300° = 60°
In ∆OAB,
∠AOB + ∠OAB + ∠OBA = 180°
But ∠OBA = ∠OAB (Angles opposite to equal sides)
140° + ∠OAB + ∠OAB = 180°
2 ∠OAB = 180° – 140° = 40°
∠OAB = \(\frac { 40 }{ 2 }\) = 20°
∠OAB = ∠OBA = 20°.
⇒ ∠OBC = ∠CBA + ∠ABO
⇒ 60° = ∠CBA + 20°
⇒ ∠CBA = 40°

Question 9.
Calculate :
(i) ∠ CDB,
(ii) ∠ ABC,
(iii) ∠ ACB.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q9.1
Solution:
∠CDB = ∠BAC (Angles is the same segment) = 49°
∠ABC = ∠ADC (Angles in the same segment) = 43°
∠ADB = ∠ADC + ∠BDC = 43° + 49° = 92°
and ∠ADB + ∠ACB = 180° (opposite angles of a cyclic quad.)
∠ACB = 180° – ∠ADB = 180° – 92° = 88°.

Question 10.
In the figure given below, ABCD is a eyclic quadrilateral in which ∠BAD = 75°; ∠ABD = 58° and ∠ADC = 77°. Find:
(i) ∠BDC,
(ii) ∠BCD,
(iii) ∠BCA.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q10.1
Solution:
In cyclic quad. ABCD,
∠BAD = 75°, ∠ABD = 58° and ∠ADC = 77°.
∠A + ∠C = 180° (opposite angles of a cyclic quad.)
∠C = 180° – ∠A = 180° – 75° = 105° or ∠BCD = 105°
In ΔABD,
∠BAD + ∠ABD + ∠ADB = 180°
⇒ 75° + 58° + ∠ ADB = 180°
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q10.2
⇒ 133° + ∠ADB = 180°
⇒ ∠ADB = 180° – 133° = 47°
∠BDC = 77° – ∠ADB = 77° – 47° = 30°
But ∠BCA = ∠BDA (Angles in the same) = 47°

Question 11.
In the following figure, O is centre of the circle and ΔABC is equilateral. Find :
(i) ∠ADB
(ii) ∠AEB
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q11.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q11.2
∠ACB and ∠ADB are in the same segment.
∠ADB = ∠ACB. = 60°. (Angle of an equilateral triangle)
AEBD is a cyclic quadrilateral
∠AEB + ∠ADB = 180°
⇒ ∠AEB + 60° = 180°
⇒ ∠AEB = 180° – 60° = 120°.

Question 12.
Given- ∠CAB = 75° and ∠CBA = 50°. Find the value of ∠DAB + ∠ABD
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q12.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q12.2
In ΔABC, ∠CBA = 50°, ∠CAB = 75°,
∠ACB = 180° – (∠CBA + ∠CAB) = 180° – (50° = 75°) = 180° – 125° = 55°
Bui ∠ADB = ∠ACB = 55° (Angles in the same segment)
Now in ΔABD,
∠DAB + ∠ABD + ∠ADB = 180°.
⇒ ∠DAB + ∠ABD + 55° = 180°
⇒ ∠DAB + ∠ABD = 180° – 55° = 125°.

Question 13.
ABCD is a cyclic quadrilateral in a circle with centre O. If ∠ADC = 130°; find ∠BAC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q13.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q13.2
ABCD is a cyclic quadrilateral and ∠ADC = 130°
O is centre of the circle, AOB is diameter.
∠ABC = 180° – 130° = 50°.
In ΔABC,
∠ACB = 90° (angle in semicircle)
∠BAC + ∠CBA = 90°.
∠BAC + 50° = 90°
∠BAC = 90° – 50° = 40°.

Question 14.
In the figure given below, AOB is a diameter of the circle and ∠AOC = 110°. Find ∠BDC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q14.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q14.2
∠AOC + ∠COB = 180° (Linear pair)
∠COB = 180° – ∠AOC = 180° – 110° = 70°
Arc BC subtends ∠COB at the centre and x at the remaining part of circle
∠COB = 2x
⇒ x = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠COB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 70° = 35°

Question 15.
In the following figure, O is centre of the circle, ∠AOB = 60° and ∠BDC = 100°. Find ∠OBC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q15.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q15.2
Arc AB subtends ∠AOB at the centre and ∠ACB at the remaining part of circle,
∠AOB = 2 ∠ACB
or ∠ACB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠AOB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 60° = 30°
Now in ΔDBC,
∠DBC + ∠ACB + ∠BDC = 180°
⇒ ∠DBC + 30° + 100° = 180°
⇒ ∠DBC = 180° – 130° = 50°
or ∠OBC = 50°.

Question 16.
ABCD is a cyclic quadrilateral in which ∠DAC = 27°; ∠DBA = 50° and ∠ADB = 33°. Calculate :
(i) ∠DBC,
(ii) ∠DCB,
(iii) ∠CAB.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q16.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q16.2
(i) ∠ CBD = ∠ DAC = 27° (Angles in the same segment)
(ii) In ΔADB,
∠ABD + ∠BAD + ∠BDA = 180°.
⇒ 50° + ∠BAD + 33° = 180°
⇒ ∠BAD + 83° = 180°
⇒ ∠BAD = 180° – 83° = 97°
In cyclic quad. ABCD,
∠BAD + ∠DCB = 180°
⇒ 97° + ∠DCB = 180°
⇒ ∠DCB = 180°- 97° = 83°
(iii) ∠BAD = 97°
⇒ ∠BAC + ∠CAD = 97°
⇒ ∠BAC + 27° = 97°
⇒ ∠BAC = 97° – 27° = 70°
∠CAB = 70°.

Question 17.
In the figure given below, AB is diameter of the circle whose centre is O. Given that:
∠ECD = ∠EDC = 32°. Show that ∠COF = ∠CEF.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q17.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q17.2
Given- AB is the diameter of a circle with centre O
and ∠ECD = ∠EDC = 32°
To Prove- ∠COF = ∠CEF
Proof- Arc CF subtends ∠COF at the centre and ∠CDF at the remaining part of the circle.
∠COF = 2 ∠CDF = 2 x ∠EDC = 2 x 32° = 64° ….. (i)
In ΔCED,
Ext. ∠CEF = ∠CDF + ∠DCE = ∠EDC + ∠ECD = 32° + 32° = 64° ….(ii)
from (i) and (ii)
∠CDF = ∠CEF

Question 18.
In the figure given below, AB and CD arc straight lines through the centre O of a circle. If ∠AOC = 80° and ∠CDE = 40°, find the number of degrees in:
(i) ∠DCE,
(ii) ∠ABC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q18.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q18.2
In circle, COD is the diameter.
∠CED = 90° (Angle in a semi circle)
In right A CDE,
∠ DCE + ∠ EDC = 90°
⇒ ∠ DCE + 40° = 90°
∠ DCE = 90° – 40° = 50°
In ΔOBC.
Ext. ∠COA = ∠OBC + ∠OCB
⇒ 80° = ∠OBC + 50°
⇒ ∠OBC = 80° – 50° = 30°
or ∠ABC = 30°

Question 19.
In the given figure, AC is a diameter of a circle, whose centre is O. A circle is described on AO as diameter. AE, a chord of the larger circle, intersects the smaller circle at B. Prove that AB = BE.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q19.1
Solution:
Given- AC is a diameter of a circle with centre O.
AE is a chord which intersects the smaller circle with AO as diameter at B.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q19.2
To Prove- AB = BE.
Construction- Join OB.
Proof- ∠ABO = 90° (Angle in a semi circle)
OB ⊥ AE
OB bisects chord AE
Hence, AB = BE.

Question 20.
In the following figure,
(i) if ∠ BAD = 96°, find ∠BCD and ∠BFE,
(ii) Prove that AD is parallel to FE.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q20.1
Solution:
Given- In the figure, ∠BAD = 96°
To Prove-
(i) Find ∠BCD and ∠BFE
(ii) AD || EF
Proof- ABCD is a cyclic quadrilateral.
∠BAD + ∠BCD = 180°
⇒ 96° + ∠BCD = 180°
⇒ ∠BCD = 180° – 96° = 84°
Again BCEF is a cyclic quadrilateral,
Ext. ∠BCD = Int. opposite ∠BFE
∠BFE = 84°.
∠BAD + ∠BFE = 96° + 84° = 180°
But these are on same side of the transversal.
AD || FE.

Question 21.
Prove that
(i) the parallelogram, inscribed in a circle, is a rectangle.
(ii) the rhombus, inscribed in a circle, is a square.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q21.1
(i) ABCD is a parallelogram in a circle with centre O.
To Prove- ABCD is a rectangle.
Proof- ABCD is a cyclic parallelogram.
∠A + ∠C = 180°.
But ∠A = ∠C (opposite angles of a ||gm)
∠A = ∠C = 90°
Similarly we can prove that
∠B = ∠D = 90°
Each angle of a ||gm is right angle
Hence ABCD is a rectangle.
(ii) Given- ABCD is a cyclic rhombus.
To Prove- ABCD is a square.
Proof- ABCD is cyclic rhombus
∠A + ∠C = 180°
But ∠A = ∠C (opposite angles of rhombus)
∠A = ∠C = 90°
Similarly we can prove that ∠B = ∠D = 90°
Each angle of a rhombus is a right angle
ABCD is a square.

Question 22.
In the following figure, AB = AC. Prove that DECB is an isosceles trapezium.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q22.1
Solution:
Given- In the figure, AB = AC.
To Prove- DECB is an isosceles trape∠ium.
Proof- In ∆ABC,
AB = AC
∠B = ∠C
DECB is a cyclic quadrilateral.
∠B + ∠DEC = 180°
∠C + ∠DEC = 180°
But this is the sum of interior angles on one side of a transversal.
DE || BC ….(i)
But ∠ADE = ∠B
and ∠AED = ∠C (Corresponding angles)
∠ADE = ∠AED (∠B = ∠C)
AD = AE (Opposite to equafangles)
But AB = AC (Given)
AB – AD = AC – AE
⇒ DB = EC ….(ii)
From (i) and (ii)
DECB is an isosceles trape∠ium.

Question 23.
Two circles intersect at P and Q. Through P diameters PA and PB of the two circles are draw n. Show that the points A, Q and B are collinear.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q23.1
Given- Two circles with centres O and O’ intersect each other at P and Q.
From P, PA and PB are two diameters are drawn.
To Prove- A, Q and B are collinear.
Construction-
Join PQ, AQ and BQ.
Proof- In first circle.
∠PAQ = 90° (Angle in a semi circle) ….(i)
Similarly, in second circle, ∠PBQ = 90° ….(ii)
Adding (i) and (ii).
∠PAQ + ∠PBQ = 90° + 90° = 180°
But, there are adjacent angles
AQB is a straight line.
Hence A, Q and B are collinear.
Hence proved.

Question 24.
ABCD is a quadrilateral inscribed in a circle, having ∠A = 60°; O is the centre of the circle. Show that:
∠OBD + ∠ODB = ∠CBD + ∠CDB.
Solution:
Given- ABCD is a cyclic quadrilateral in which ∠A = 60°
and O is the centre of the circle.
BD, OB and OD are joined.
To Prove- ∠OBD + ∠ODB = ∠CBD + ∠CDB
Proof- Arc BCD subtends ∠BOD at the centre and ∠BAD at remaining part of the circle.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q24.1
∠BOD = 2 ∠BAD = 2 x 60° = 120°
In ∆BOD,
∠BOD = 120°
∠OBD + ∠ ODB = 180° – 120° = 60° …. (i)
ABCD is a cyclic quadrilateral
∠A + ∠C = 180°
⇒ 60° + ∠C = 180°
⇒ ∠C = 180° – 60° = 120°
In ∆BCD,
∠CBD + ∠CDB + ∠ C = 180°.
∠CBD + ∠CDB + 120° = 180°
∠CBD + ∠CDB = 180° – 120° = 60° ….(ii)
From (i) and (ii),
∠OBD + ∠ODB = ∠CBD + ∠CDB

Question 25.
The figure given below, shows a circle with centre O.
Given- ∠AOC = a and ∠ABC = b.
(i) Find the relationship between a and b. :
(ii) Find the measure of angle OAB, if OABC is a parallelogram.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q25.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q25.2
(i) ∠AOC = a, ∠ABC = b
Reflex ∠AOC = 360° – a
Now arc AC subtends reflex ∠AOC at the centre and ∠ABC at the remaining part of the circle
∠ABC = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ref. ∠AOC
b = \(\frac { 1 }{ 2 }\) (360° – a)
⇒ 2b = 360° – a
⇒ a + 2b = 360° ….(i)
(ii) If OABC is a || gm,
then ∠AOC = ∠ABC
⇒ a = b
Substituting the value of a, in ….(i)
b + 2b = 360°
⇒ 3b = 360°
⇒ b = 120°
But ∠OAB + ∠ABC = 180° (Angles in a || gm)
⇒ ∠OAB + b = 180°
⇒ ∠OAB + 120° = 180°
⇒ ∠OAB = 180° – 120° = 60°.

Question 26.
Two chords AB and CD intersect at P inside the circle. Prove that the sum of the angles subtended by the arcs AC and BD at the centre O is equal to twice the angle APC.
Solution:
Given- Two chords AB and CD intersect each other at P inside the circle, OA, OB, OC and OD are joined.
To Prove- ∠AOC + ∠BOD = 2 ∠APC.
Construction- Join AD
Proof- Arc AC subtends ∠AOC at the centre and ∠ADC at the remaining pari of the circle
∠AOC = 2 ∠ADC ….(i)
Similarly, ∠BOD = 2 ∠BAD ….(ii)
Adding (i) and (ii),
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q26.1
∠AOC + ∠BOD = 2 ∠ADC
⇒ 2 ∠ BAD = 2 (∠ADC + ∠BAD) ….(iii)
But in ∆PAD,
Ext. ∠APC = ∠PAD + ∠ADC = ∠ADC + ∠BAD …(iv)
from (iii) and (iv)
∠AOC + ∠BOD = 2 ∠APC

Question 27.
In the given figure, RS is a diameter of the circle. NM is parallel to RS and ∠MRS = 29°.
Calculate:
(i) ∠RNM,
(ii) ∠NRM.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q27.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q27.2
Join RN and MS. .
(i) RS is the diameter
∠RMS = 90° (Angle in semi circle)
∠RSM + ∠MRS = 90°
∠RSM = 90° – 29° = 61°
But ∠RSM + ∠RNM = 180° (Angles in a cyclic quad.)
61° + ∠RNM = 180°
⇒ ∠RNM = 180° – 61 = 119°
NM || RS
∠NMR = ∠MRS = 29° (Alt. angles)
In ∆RNM,
∠NRM + ∠RNM + ∠NMR = 180°
⇒ ∠NRM + 119° + 29° = 180°
⇒ ∠NRM + 148° = 180°
⇒ ∠NRM = 180° – 148° = 32°.

Question 28.
In the figure given alongside, AB // CD and O is the centre of the circle. If ∠ADC = 25°; find the angle AEB. Give reasons in support of your answer.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q28.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q28.2
AB || CD.
∠BAD = ∠ADC (Alternate angles) = 25° (∠ADC = 25° given)
Join AC and BD.
∠CAD = 90° (Angle in semi circle)
∠CAB = ∠CAD + ∠DAB = 90° + 25° = 115°
Now in cyclic quad. CABD.
∠CAB + ∠BDC = 180°
⇒ ∠CAB + ∠BDA + ∠ADC = 180°
⇒ 115° + ∠BDA + 25° = 180°
⇒ ∠BDA + 140° = 180°
⇒ ∠BDA = 180° – 140° = 40°
∠AEB and ∠BDA are in tire same segment of a circle
∠AEB = ∠BDA = 40° (proved)
Hence ∠AEB = 40°.

Question 29.
Two circles intersect at P and Q. Through P, a straight line APB is drawn to meet the circles in A and B. Through Q, a straight fine is drawn to meet the circles at C and D. Prove that AC is || to BD.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q29.1
Solution:
Given- Two circles intersect each other at P and Q. Through P, a line APB is drawn to meet the circles in A and B. Through Q, another straight line CQD is drawn meeting the circles in C and D.
AC, BD are joined.
To Prove- AC || BD.
Construction- Join PQ
Proof- APQC is a cyclic quadrilateral.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q29.2
∠A + ∠PQC = 180° …… (i)
In cyclic quad. PBDQ,
Ext. ∠PQC = ∠ B …… (ii)
from (i),
∠A + ∠B = 180°.
But these are interior angles on the same side of a transversal.
AC || BD.

Question 30.
ABCD is a cyclic quadrilateral in which AB and DC on being produced, meet at P such that PA = PD. Prove that AD is parallel to BC.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q30.1
Given- The sides AB and DC of a cyclic quad. ABCD are produced to meet at P and PA = PD.
To Prove- AD || BC
Proof- In ∆PAD,
PA = PD (given)
∠A = ∠D (angles opposite to equal sides)
ADCB is a cyclic quad.
Ext. ∠PCB = ∠A = ∠D
But these are corresponding angles. ,
BC || AD or AD || BC.

Question 31.
AB is a diameter of the circle APBR as shown in the figure. APQ and RBQ are straight lines. Find:
(i) ∠PRB,
(ii) ∠ PBR,
(iii) ∠ BPR.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q31.1
Solution:
∠PRB = ∠BAP (Angles in the same segment)
∠PRB = 35°
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q31.2
In ∆ABP,
∠APB = 90° (Angle in semi circle)
∠BPQ = 90°.
In ∆PQR,
∠R + ∠Q + ∠RPQ = 180°
⇒ 35° + 25° + ∠RPQ = 180°
⇒ ∠RPQ = 180° – 60° = 120°
⇒ ∠BPR = ∠RPQ – ∠BPQ = 120° – 90° = 30°
In ∆PBR,
∠PBR = 180° – (∠R + ∠BPR) = 180° – (35° + 30°) = 180° – 65° = 115°

Question 32.
In the given figure SP is bisector of ∠RPT and PQRS is a cyclic quadrilateral. Prove that SQ = SR.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q32.1
Solution:
Given- SP is the bisector of ∠RPT and PQRS is a cyclic quadrilateral.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q32.2
To Prove SQ = SR.
Proof- In cyclic quad. PQRS,
Ext. ∠SPT = ∠QRS
But ∠RPS = ∠SPT (PS is the bisector of ∠RPT)
∠QRS = ∠RPS ….(i)
But ∠RPS = ∠RQS (Angles in the same segment)
∠QRS = ∠RQS
Now in ∆QRS,
∠QRS = ∠RQS (proved)
SQ = SR (Sides opposite to equal angles)

Question 33.
In the figure, O is the centre of the circle, ∠AOE = 150°, ∠DAO = 51°. Calculate the si∠es of the angles CEB and OCE.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q33.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q33.2
In the figure, ∠AOE = 150°, ∠DAO = 51°
Now in cyclic quad. ADEB,
Ext. ∠CEB = Int. Opp ∠DAO = 51°.
In ∆OEB,
Ext. ∠AOE = ∠OBE + ∠OEB
= ∠OBE + ∠OBE (OB = OE) = 2 ∠OBE
2 ∠OBE = 150°
⇒ ∠ OBE = 75°
∠EBC = 180° – 75° = 105°
Now in ∆EBC,
∠CEB + ∠OCE + ∠EBC = 180°
⇒ 51° + ∠OCE + 105° = 180°
⇒ ∠OCE + 156° = 180°
⇒ ∠OCE = 180° – 156° = 24°.

Question 34.
In the figure, given below, P and Q arc the centres of two circles intersecting at B and C. ACD is a straight line. Calculate the numerical value of x.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q34.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q34.2
In circle with centre P,
Arc AB subtends ∠APB at the centre and ∠ACB at the remaining part of the circle.
∠APB = 2 ∠ACB
⇒ ∠ACB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠APB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 150° = 75°
But ∠ACB + ∠DCB = 180° (Linear pair)
∠DCB = 180° – ∠ACB = 180° – 75° = 105°
In circle with centre O,
Arc BD subtends ∠ BQD at the centre and ∠ DCB at the remaining part of the circle
∠BQD = 2 ∠DCB = 2 x 105° = 210°
But x + ∠BQD = 360° (Angles at a point)
⇒ x + 210° = 360°
⇒ x = 360° – 210° = 150°.

Question 35.
The figure shows two circles which intersect at A and B. The centre of the smaller circle is O and lies on the circumference of the larger circle. Given ∠APB = a°. Calculate, in terms of a°, the value of :
(i) obtuse ∠AOB,
(ii) ∠ACB,
(iii) ∠ADB.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q35.1
Give reasons for your answers clearly.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q35.2
Arc AB in small circle subtends ∠AOB at the centre and ∠APB at the remaining part of the circle.
(i) ∠AOB = 2 ∠APB = 2a° (∠APB = a°)
∠APB = (2a)°
(ii) In larger circle, AOBC is a cyclic quad.
∠AOB + ∠ACB = 180°.
⇒ 2a° + ∠ACB = 180°
∠ACB = 180° – 2a° = (180° – 2a°)
(iii) But ∠ ACB and ∠ ADB are in the same segment
∠ADB = ∠ ACB = (180° – 2a°)

Question 36.
In the given figure, O is the centre of the circle and ∠ABC = 55°. Calculate the values of x and y.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q36.1
Solution:
In ∆OBC,
OB = OC (radii of the same circle)
∠OBC = ∠BCO or ∠ABC = ∠BCO
∠BCO = ∠ABC = 55°
Now in ∆OBC,
Ext. AOC = ∠OBC + ∠BCO = 55° + 55° = 110°
x = 110°
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q36.2
Now in cyclic quad, ABCD,
∠ADC + ∠ABC = 180°
⇒ y + 55° = 180°
⇒ y = 180° – 55° = 125°

Question 37.
In the given figure, A is the centre of the circle, ABCD is a parallelogram and CDE is a straight line. Prove that: ∠BCD = 2 ∠ABE.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q37.1
Solution:
Given- A is the centre of the circle and ABCD is a parallelogram.
CDE is a straight line.
To Prove- ∠BCD = 2 ∠ABE.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q37.2
Proof- AB || DC (opposite sides of a || gm)
∠ABE = ∠BED (Alternate angles) ….(i)
ABCD is a || gm (given)
∠BAD = ∠BCD (opposite angles of a ||gm) ….(ii)
Now arc BD subtends ∠BAD at the centre and ∠BED at the remaining part of the circle
∠BAD = 2 ∠BED
from (i) and (ii)
∠BCD = 2 ∠ABE

Question 38.
ABCD is a cyclic quadrilateral in which AB is parallel to DC and AB is a diameter of the circle. Given ∠BED = 65°; calculate :
(i) ∠DAB,
(ii) ∠BDC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q38.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q38.2
∠DAB and ∠BED are in the same segment of the circle.
∠DAB = ∠BED = 65° (∠BED = 65° given)
DC || AB (Given)
∠BDC = ∠DBA (Alternate angles)
In ∆ADB,
AOB is the diameter
∠ADB = 90° (Angle in semi circle)
∠DAB + ∠DBA = 90°
⇒ 65° + ∠DBA = 90°
⇒ ∠DBA = 90° – 65° = 25°
But ∠DBA = ∠BDC (proved)
∠BDC = 25°

Question 39.
In the given figure, AB is a diameter of the circle. Chord ED is parallel to AB and ∠EAB = 63°. Calculate:
(i) ∠EBA,
(ii) ∠BCD.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q39.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q39.2
AOB is the diameter,
∠AEB = 90°
and ∠EAB + ∠EBA = 90°
⇒ 63° + ∠EBA = 90°
⇒ ∠EBA = 90° – 63° = 27°
ED || AB (given)
∠DEB = ∠EBA (Alternate angles) = 27°
In cyclic quad. EBCD,
∠DEB + ∠BCD = 180° (opposite angles of a cyclic quad.)
⇒ 27° + ∠BCD = 180°
⇒ ∠BCD = 180° – 27° = 153°.

Question 40.
The sides AB and DC of a cyclic quadrilateral ABCD are produced to meet at E; the sides DA and CB arc produced to meet at F. If ∠BEG = 42° and ∠BAD = 98°; calculate :
(i) ∠AFB,
(ii) ∠ADC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q40.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q40.2
In ∆AED,
∠ADE + ∠AED + ∠EAD = 180° (Angles of a triangle)
⇒ ∠ADE + 42° + 98° = 180°
⇒ ∠ADE + 140° = 180°
⇒ ∠ ADE = 180° – 140° = 40° or ∠ADC = 40°
In cyclic quad. ABCD.
∠BAD + ∠BCD = 180°
⇒ 98° + ∠BCD = 180°
⇒ ∠BCD = 180° – 98° = 82°
Now in ∆FCD,
∠DFC + ∠FDC + ∠FCD = 180°
⇒ ∠AFB + ∠ADC + ∠BCD = 180°
⇒ ∠AFB + 40° + 82° = 180°
⇒ ∠AFB + 122° = 180°
⇒ ∠AFB = 180° – 122° = 58°

Question 41.
In the following figure, AB is a diameter of the circle with centre O. DO is parallel to CB and ∠DCB = 120°. Calculate :
(i) ∠DAB,
(ii) ∠DBA,
(iii) ∠DBC,
(iv) ∠ADC. Also, show that the ∆AOD is an equilateral triangle.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q41.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q41.2
(i) ABCD is a cyclic quadrilateral,
∠DCB + ∠DAB = 180°
⇒ 120° + ∠DAB = 180°
∠DAB =180° – 120° = 60°
(ii) AOB is a diameter.
∠ADB = 90° (Angle in a semi circle)
∠ DAB + ∠DBA = 90°
60° + ∠ DBA = 90°
∠DBA = 90° – 60° = 30°
(iii) In ∆OBD,
OD = OB (radii of the same circle)
∠ ODB = ∠ OBD
or ∠ABD = 30° (from ii)
But DO || CB (given)
∠ODB = ∠DBC (Alternate angles)
⇒ 30° = ∠DBC or ∠DBC = 30°
(iv) ∠ABD + ∠DBC = 30° + 30° = 60°
⇒ ∠ABC = 60°
Again in cyclic quad. ABCD,
∠ADC + ∠ABC = 180°
∠ADC + 60° = 180°
∠ ADC = 180° – 60° = 120°
In ∆AOD,
OA = OD (radii of the same circle)
∠ AOD = ∠ DAO or ∠ DAB = 60° (proved in (i))
∠ADO = 60° (Third angle)
∠ADO = ∠AOD = ∠DAO = 60°
∆AOD is an equilateral triangle.

Question 42.
In the given figure, I is the incentre of ∆ABC. BI when produced meets the circum circle of ∆ABC at D.
Given ∠BAC = 55° and ∠ACB = 65°; calculate:
(i) ∠DCA,
(ii) ∠DAC,
(iii) ∠DCI,
(iv) ∠AIC
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q42.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q42.2
Join AD, DC, AI and Cl,
In ∆ABC,
∠BAC = 55°, ∠ACB = 65°
∠ABC = 180° – (∠BAC + ∠ACB) = 180°- (55° + 65°) = 180° – 120° = 60°
In cyclic quad. ABCD,
∠ABC + ∠ADC = 180°
⇒ 60° + ∠ADC = 180°
∠ADC = 180° – 60°= 120°
In ∆ADC,
∠ DAC + ∠ DCA + ∠ ADC = 180°
⇒ ∠ DAC+ ∠ DCA + 120° = 180°
⇒ ∠ DAC+ ∠ DCA = 180° – 120° = 60°
But ∠ DAC = ∠ DCA (I lies on the bisector of ∠ ABC)
∠ DAC = ∠ DCA = 30°
DI is perpendicular bisector of AC
∠ AIC = ∠ ADC= 120°
IC is the bisector of ∠ ACB
∠ ICA = \(\frac { 65 }{ 2 }\) = 32.5°
∠DCI = ∠DCA + ∠ACI = 30° + 32.5° = 62.5° = (62.5)° = 60° 30′.

Question 43.
A triangle ABC is inscribed in a circle. The bisectors of angles BAC, ABC and ACB meet the circum circle of the triangle at points P, Q and R respectively. Prove that:
(i) ∠ ABC = 2 ∠ APQ,
(ii) ∠ ACB = 2 ∠ APR,
(iii) ∠ QPR = 90° – \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠BAC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q43.1
Solution:
Given- ∆ABC is inscribed in a circle. Bisectors of ∠BAC, ∠ABCand ∠ACB meet the circumcircle of the∆ABC at P, Q and R respectively.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q43.2
To Prove-
(i) ∠ ABC = 2 ∠APQ.
(ii) ∠ ACB = 2 ∠ APR.
(iii) ∠ QPR = 90° – \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠BAC.
Construction-
Join PQ and PR.
Proof- ∠ABQ and ∠APQ are in the same segment of the circle.
∠ ABQ = ∠ APQ
But ∠ ABQ = – ∠ ABC (BQ is the angle bisector of ∠ ABC)
\(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ ABC = ∠ APQ
Or ∠ ABC = 2 ∠APQ …,(i)
Similarly, ∠ APR and ∠ ACR are in the same segment of the circle.
∠ APR = ∠ ACR
But ∠ ACR = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ ACB (CR is the angles bisector of ∠ ACB)
\(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ ACB = ∠ APR
Or ∠ ACB = 2 ∠ APR ….(ii)
Adding (i) and (ii)
∠ ABC + ∠ ACB = 2 ∠ APQ + 2∠ APR = 2 (∠ APQ + ∠ APR) = 2 ∠ PQR
Or 2 ∠ PQR = ∠ ABC + ∠ ACB
∠ PQR = \(\frac { 1 }{ 2 }\) (∠ ABC + ∠ ACB) ….(iii)
But ∠ ABC + ∠ ACB + ∠ BAC = 180° (Angles of a triangle)
∠ ABC + ∠ ACB = 180° – ∠ BAC ….(iv)
from (iii) and (iv) we get,
∠ PQR = \(\frac { 1 }{ 2 }\) (180° – ∠ BAC) = 90° – \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ BAC

Question 44.
Calculate the angles x, y and z if :
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q44.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q44.2
Ext. ∠ ADC = x + z ….(i)
and in ΔBPC,
Ext. ∠ ABC = y + x ….(ii)
(∠ BCP = ∠ DCQ = x vertically opposite angles)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q44.3
Adding (i) and (ii),
x + z + y + x = ∠ ADC + ∠ ABC.
But ∠ ADC + ∠ ABC = 180° (opposite angles of a cyclic quad)
2x + y + z = 180°
⇒ 2 x 3k + 4k + 5k = 180°
⇒ 6k + 4k + 5k = 180°
⇒ 15k = 180°
⇒ k = 12°
x = 3k = 3 x 12° = 36°= x = 36°
y = 4k = 4 x 12° = 48°= y = 48°
z = 5k = 5 x 12° = 60° = z = 60°

Question 45.
In the given figure, AB = AC = CD and ∠ADC = 38°. Calculate :
(i) Angle ABC
(ii) Angle BEC [1995]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q45.1
Solution:
In the figure, AB = AC = CD, ∠ ADC = 38°
BE is joined.
In ΔACD, AC = CD
∠CAD = ∠CDA = 38°
Ext. ∠ ACB = ∠ CAD + ∠ CDA = 38° + 38° = 76°
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q45.2
But in ΔABC,
AB = AC (given)
∠ ABC = ∠ ACB = 76°
and ∠ BAC =180° – (76° + 76°) = 180° – 152° = 28°
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q45.3
But ∠ BEC = ∠ BAC (Angles in the same segment)
∠BEC = 28°.

Question 46.
In the given figure. AC is the diameter of circle, centre O. Chord BD is perpendicular to AC. Write down the angles p, q and r in terms of x. [1996]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q46.1
Solution:
Arc subtends ∠ AOB at the centre and ∠ACB at the remaining part of the circle.
∠ AOB = 2 ∠ ACB
⇒ x = 2q ⇒ q = \(\frac { x }{ 2 }\)
But ∠ ADB and ∠ ACB are in the same segment
∠ ADB = ∠ ACB – q
Now in ΔAED,
p + q + 90° = 180° (sum of angles of a Δ)
⇒ p + q = 90°
⇒ p = 90° – q
⇒ p = 90° – \(\frac { x }{ 2 }\)
Arc BC subtends ∠ BOC at the centre and ∠ ADC at the remaining part of the circle
∠BOC = 2 ∠BDC = 2r.
r = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ BOC = \(\frac { 1 }{ 2 }\) (180° – x)
(∠ AOB + ∠ BOC = 180°)
r = 90° – \(\frac { 1 }{ 2 }\) x. = 90° – \(\frac { x }{ 2 }\)

Question 47.
In the given figure, AC is the diameter of the circle with centre O. CD and BE are parallel. Angle ∠ AOB = 80° and ∠ ACE = 10°. Calculate:
(i) Angle BEC,
(ii) Angle BCD,
(iii) Angle CED. [1998]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q47.1
Solution:
Arc AB subtends ∠ AOB at the centre and ∠ACB at the remaining part of the circle.
∠ ACB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠AOB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 80° = 40°
But ∠ BOC + ∠ AOB = 180° (A linear pair)
∠ BOC + 80° = 180°
⇒ ∠ BOC = 180° – 80° = 100°
(i) Arc BC subtends ∠ BOC at the centre and ∠ BEC at the remaining part of the circle
∠ BEC = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ BOC = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 100° = 50°
(ii) EB || DC
∠ DCE = ∠ BEC (Alternate angles) = 50°
∠ BCD = ∠ BCA + ∠ ACE + ∠ ECD = 40° + 10° + 50° = 100°
(iii) In cyclic quad. CDE,
∠ BED + ∠ BCD = 180°
⇒ ∠ BEC + ∠ CED + ∠ BCD = 180°
⇒ 50° + ∠ CED + 100° = 180° (Proved in (i) and (ii))
⇒ ∠ CEb + 150° = 180°
∠ CED = 180° – 150° = 30°.

Question 48.
In the given figure, AE is the diameter of the circle. Write down the numerical value of ∠ ABC + ∠ CDE. Give reasons for your answer. [1998]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q48.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q48.2
Join OA, OB, OC, OD.
In ΔOAB,
OA = OB (Radii of the same circle)
∠ 1 = ∠ 2
Similarly we can prove that
∠3 = ∠4,
∠5 = ∠6,
∠7 = ∠8
In A OAB,
∠1 + ∠2 + ∠a = 180° (Angles of a triangle)
Similarly ∠3 + ∠4 + ∠b = 180°
∠5 + ∠6 + ∠c = 180°
∠7 + ∠8 + ∠d = 180°
Adding we get
∠1 + ∠2 + ∠3 + ∠4 + ∠5 + ∠6 + ∠7 + ∠8 + ∠a + ∠b + ∠c + ∠d = 4 x 180° = 720°
⇒∠2 + ∠2 + ∠3 + ∠3 + ∠6 + ∠6+ ∠ 7 + ∠7 + ∠a + ∠b + ∠c + ∠d = 720°
⇒ 2 ∠2 + 2 ∠3 + 2 ∠6 + 2 ∠7 + ∠a + ∠ b + ∠ c + ∠ d = 720°
⇒ 2 [∠2 + ∠3] + 2 [∠6 + ∠7| + 180° = 720° ( ∠a + ∠b + ∠c + ∠d = 180°)
⇒ 2 ∠ ABC + 2 ∠ CDE = 720° – 180° = 540°
⇒ 2 (∠ ABC + ∠ CDE) = 540°
⇒ ∠ ABC + ∠ CDE = 270°

Question 49.
In the given figure, AOC is a diameter and AC is parallel to ED. If ∠ CBE = 64°, calculate ∠ DEC. [1991]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q49.1
Solution:
Join AB.
AOC is the diameter
∠ ABC = 90° (Angle in a semi circle)
⇒ ∠ ABE + ∠ CBE = 90°
⇒ ∠ ABE + 64° = 90°
∠ ABE = 90° – 64° = 26° …(i)
AC || ED
∠ DEC = ∠ ACE (alternate angles)
But ∠ ACE = ∠ ABE (Angles in the same segment)
∠ DEC = ∠ ABE = 26° [from (i)]

Question 50.
Use the given figure to find :
(i) ∠ BAD,
(ii) ∠ DQB. [1987]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q50.1
Solution:
In ΔAPD,
∠ ADP + ∠ DPA + ∠ PAD = 180°
85° + 40° + ∠ PAD = 180°
∠ PAD = 180° – (85° + 40°) = 180° – 125° = 55° or ∠ BAD = 55°
In cyclic quad. ABCD,
∠ ADC + ∠ ABC = 180°
85° + ∠ ABC = 180°
∠ ABC = 180° – 85° = 95°
Now, in ΔAQB,
∠ QAB + ∠ ABC + ∠ BQA = 180°
⇒ 55° + 95° + ∠ BQA = 180°
⇒ 150° + ∠ BQA = 180°
⇒ ∠DQB = ∠ BQA = 180° – 150° = 30°

Question 51.
In the given figure, AOB is a diameter and DC is parallel to AB. If ∠ CAB = x°; find (in terms of x) the values of:
(i) ∠ COB,
(ii) ∠DOC,
(iii) ∠DAC,
(iv) ∠ADC. [1991]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q51.1
Solution:
Join CB.
In ΔAOC,
OA = OC (radii of the same circle)
∠ OCA = 4 OAC = x
Ext. ∠ COB = ∠ OAC + ∠ OCA = x + x = 2x
In ΔACB, ∠ ACB = 90° (Angle in semi circle)
∠ OBC = 90° – ∠ OAC = 90° – x
In cyclic quad. ABCD,
∠ ABC + ∠ ADC = 180°
⇒ ∠OBC + ∠ADC =180°
⇒ (90 – x) + 4 ADC = 180°
∠ADC = 180° – 90° + x = 90° + x
DC || AB
∠ DCO = ∠ COB = 2x (alternate angle)
And ∠ DCA = ∠ CAB = x (alternate angles)
In ΔADC,
∠ DAC + ∠ DCA + ∠ ADC = 180°
∠ DAC + x + 90 + x = 180°
2x + 90° + ∠ DAC = 180°
∠ DAC = 180° – 90° – 2x = 90° – 2x
In ΔOCD,
∠ DOC + ∠ OCD + ∠ CDO = 180°
∠ DOC + 2x + 2x = 180°
∠ DOC = 180° – 4x
Hence ∠ COB = 2x,
∠ DOC = 180° – 4x
∠ DAC = 90° – 2x
and ∠ ADC = 90° + x

Question 52.
In the given figure, AB is the diameter of a circle with centre O. ∠BCD = 130°. Find :
(i) ∠DAB
(ii) ∠DBA
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q52.1
Solution:
Join DB
(i) ∠DAB + ∠DCB = 180° [Opposite angles of a cyclic quadrilateral are supplementary]
∠DAB = 180° – 130° = 50°
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q52.2
(ii) In ΔADB,
∠ADB = 90° [Angle in a semi-circle is 90°]
So, ∠DBA = 180° – (∠DAB + ∠ADB) = 180° – (50° + 90°) = 40°

Question 53.
In the given figure, PQ is a diameter of the circle whose centre is O. Given ∠ROS = 42°, calculate ∠RTS. [1992]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q53.1
Solution:
In ΔOPR, OR = OP (radii of the same circle)
∠ OPR = ∠ ORP = x (Say)
∠POR = 180° – 2x
Similarly in ΔOQS,
OS = OQ
∠ OSQ = ∠ SQO = y (say)
∠ SOQ = 180° – 2y
POQ is a straight line,
∠ POR + ∠ ROS + ∠ SOQ = 180°
⇒ 180° – 2x + 42° + 180° – 2y = 180°
⇒ 222° – 2x – 2y = 0
⇒ 2 (x + y) = 222°
x + y = 111° ….(i)
In. ΔPQT,
⇒ ∠P + ∠Q + ∠T = 180°
⇒ ∠ OPR + ∠ SQO + ∠ RTS = 180°
⇒ x + y + ∠RTS = 180°
⇒ ∠ RTS = 180° – (x + y) = 180° – 1110 [From(i)] = 69°

Question 54.
In the given figure, PQ is a diameter. Chord SR is parallel to PQ. Given that ∠ PQR = 58°, Calculate:
(i) ∠RPQ,
(ii) ∠STP. [1989]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q54.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q54.2
Join PR,
In ΔPQR,
∠ PRQ = 90° (Angle in a semi-circle)
∠ RPQ + ∠ RQP = 90°
⇒ ∠RPQ + 58° = 90°
⇒ ∠RPQ = 90° – 58° = 32°
SR || PQ (given)
∠ SRP = ∠ RPQ (Alternate angles) = 32° [from(i)]
Now, in cyclic quad. PRST,
∠ STP + ∠ SRP = 180°
⇒ ∠STP + 32° = 180°
⇒ ∠STP = 180° – 32° = 148°

Question 55.
AB is the diameter of the circle with centre O. OD is parallel to BC and ∠ AOD = 60°. Calculate the numerical values of: [1987]
(i) ∠ ABD
(ii) ∠ DBC
(iii) ∠ ADC
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q55.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q55.2
Join BD,
Arc AD, subtends ∠ AOD at the centre and ∠ ABD at the remaining part of the circle
∠ ABD = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ AOD = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 60° = 30°
In ΔOBD,
OB = OD (Radii of the same circle)
∠ ODB = ∠ OBD = ∠ ABD = 30°
OD||BC (given)
∠ ODB = ∠ DBC (Alternate angles)
∠ DBC = ∠ ODB = 30° .
Again OD || BC
∠ AOD = ∠ OBC (Corresponding angles)
⇒ ∠ OBC = ∠ AOD = 60°
Now, in cyclic quad. ABCD,
∠ ADC+ ∠ ABC = 180°
⇒ ∠ ADC + 60° = 180°
⇒ ∠ ADC = 180° – 60° = 120°

Question 56.
In the given figure, the centre O of the small circle lies on the circumference of the bigger circle. If ∠ APB = 75° and ∠ BCD = 40°. find:
(i) ∠AOB,
(ii) ∠ACB,
(iii) ∠ABD,
(iv) ∠ADB. [1984]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q56.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q56.2
Join AB, AD.
(i) Arc AB of the smaller circle subtends ∠ AOB at the centre and ∠ APB at the remaining part of the circle.
∠ AOB = 2 ∠ APB = 2 x 75° = 150°
(ii) OACB is a cyclic quad.
∠AOB + ∠ACB = 180°
⇒ 150° + ∠ACB = 180°
⇒ ∠ACB = 180° – 150° = 30°
(in) Again, ABDC is a cyclic quad,
∠ ABD + ∠ ACD = 180°
⇒ ∠ABD + (30° + 40°) = 180° (∠ ACD = ∠ ACB + ∠ BCD)
⇒ ∠ ABD + 70° = 180°
⇒ ∠ ABD = 180° – 70° = 110°
(iv) ∠ ACB and ∠ADB are in the same segment
∠ ADB = ∠ ACB = 30°

Question 57.
In the given figure, ∠BAD = 65°, ∠ABD = 70° and ∠BDC = 45°. Find :
(i) ∠BCD
(ii) ∠ACB
Hence, show that AC is a diameter.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q57.1
Solution:
In circle ABCD is a cyclic quadrilateral AC andBD are joined.
∠BAD = 65°, ∠ABD = 70° and ∠BDC = 45°
ABCD is a cyclic quadrilateral
65° + ∠BCD = 180°
⇒ ∠BCD = 180° – 65° = 115°
Arc AB subtends ∠ABD and ∠ACD in the same segment
∠ACD = ∠ABD = 70° (∠ABD = 70°)
∠ACB = ∠BCD – ∠ACD = 115° – 70° = 45°
But arc AB subtends ∠ADB and ∠ACD in the same segment
∠ADB = ∠ACB = 45°
∠ADC = ∠ADB + ∠BDC = 45° + 45° = 90°
Now in segment ADC,
∠ADC = 90°
Segment ADC is a semi-circle
Hence AC is the diameter of the circle.
Hence proved.

Question 58.
In a cyclic quadrilateral ABCD, ∠A : ∠C = 3 : 1 and ∠B : ∠D = 1 : 5; find each angle of the quadrilateral.
Solution:
In a cyclic quadrilateral ABCD,
∠A : ∠C = 3 : 1 and ∠B : ∠D = 1 : 5
Let ∠A = 3x, ∠C = x,
But ∠A + ∠C = 180° (Opposite angles of a cyclic quadrilateral)
⇒ 3x + x = 180°
⇒ 4x = 180°
⇒ x = 45°
∠A = 3x = 3 x 45° = 135°
∠C = x = 45°
∠B = ∠D = 1 : 5
Similarly, Let ∠B = y and ∠D = 5y
But ∠B + ∠D = 180°
y + 5y = 180°
⇒ 6y = 180°
⇒ y = 30°
∠B = y = 30°
and ∠D = 5y = 5 x 30° = 150°
Hence ∠A = 135°, ∠B = 30°, ∠C = 45° and ∠D = 150°
Hence Proved.

Question 59.
The given figure shows a circle with centre O and ∠ABP = 42°. Calculate the measure of:
(i) ∠PQB
(ii) ∠QPB + ∠PBQ
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q59.1
Solution:
In the figure
∠ABP = 42°.
Join PO, QO
Arc PA subtends ∠POA at the centre and ∠PBA at the remaining part.
∠POA = 2 ∠PBA = 2 x 42° = 84°
But ∠AOP + ∠BOP = 180° (Linear pair)
⇒ ∠POA+ ∠POB = 180°
⇒ 84° + ∠POB = 180°
⇒ POB = 180° – 84° = 96°
Similarly, arc BP subtends ∠BOP on the centre and ∠PQB at the remaining part of the circle
∠PQB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠POB = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 96° = 48°
But in ΔPBQ,
∠QPB + ∠PBQ + ∠PQB = 180° (Angles of a triangle)
∠QPB + ∠PBQ + 48° =180°
⇒ ∠QPB + ∠PBQ = 180°
⇒ ∠QPB + ∠PBQ = 180° – 48° = 132
Hence (i) PQB = 48° and
(ii) ∠QPB + ∠PBQ = 132°

Question 60.
In the given figure, M is the centre of the circle. Chords AB and CD are perpendicular to each other.
If ∠MAD = x and ∠BAC = y:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A Q60.1
(i) express ∠AMD in terms of x.
(ii) express ∠ABD in terms of y.
(iii) prove that: x = y.
Solution:
In the figure, M is the centre of the circle chords AB and CD are perpendicular to each other at L.
∠MAD = x and ∠BAC = y
(i) In ΔAMD,
AM = DM (Radii of the same circle)
∠MDA = ∠MAD (Angles opposite to equal sides) = x
But, in ΔAMD,
∠MAD + ∠MDA + ∠AMD = 180° (Sum of angles of a triangle)
⇒ x + x + ∠AMD = 180°
⇒ 2x + ∠AMD = 180°
⇒ ∠AMD = 180°
∠AMD = 180° – 2x
(ii) Arc AD subtends ∠AMD at the circle and ∠ABD at the remaining part of the circle
∠AMD = 2∠ABD
⇒ ∠ABD = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠ABD = \(\frac { 1 }{ 2 }\) [180°- 2x] = 90° – x
AB ⊥s CD
∠ALC = 90°
In ΔALC,
∠LAC + ∠LCA = 90°
⇒ ∠BAC + ∠DAC = 90°
⇒ y = ∠DAC = 90°
⇒ ∠DAC = 90° – y
But ∠DAC ∠ABD (Angles in the same segment)
∠ABD = 90° – y
But ∠ABD = 90° – x, Proved
90°- x = 90°- y
⇒ ∠x = yHence proved.

Question 61.
In a circle, with centre O, a cyclic quadrilateral ABCD is drawn with AB as a diameter of the circle and CD equal to radius of the circle. If AD and BC produced meet at point P; show that ∠APB = 60°.
Solution:
Given : In circle with centre O,
ABCD is cyclic quadrilateral in which CD is equal radius of the circle and AB is diameter.
CD = \(\frac { 1 }{ 2 }\) AB
AD and BC are produced to meet at P.
To prove: ∠APB = 60°
Construction : Join DO, CO and PB
In ΔDOC,
DO = CO = DC (Radii of the circle)
ΔDOC is an equilateral triangle
∠DOC = 60° ….(i)
Now, arc DC subtends ∠DOC at the centre arc ∠DBC at the remaining part of the circle
∠DBC = \(\frac { 1 }{ 2 }\) ∠DOC = \(\frac { 1 }{ 2 }\) x 60° = 30° …(ii)
But ∠ADB = 90° (Angle in a semi-circle)
∠PDB = 90° (∠PDB x ∠ADB = 180°, Linear pair)
Now in ΔPDB,
∠PDB = 90° (Proved)
⇒ ∠DPB = ∠DBC = 90°
⇒ ∠DPB + 30° = 90°
⇒ ∠DPB = 90° – 30° = 60°
⇒ APB = 60°
Hence proved.

Hope given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 17 Circles Ex 17A are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity (With Applications to Maps and Models) Ex 15E

These Solutions are part of Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions. Here we have given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E.

Other Exercises

Question 1.
In the following figure, XY is parallel to BC, AX = 9 cm, XB = 4.5 cm and BC = 18 cm.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q1.1
Solution:
In the given figure,
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q1.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q1.3

Question 2.
In the following figure, ABCD to a trapezium with AB // DC. If AB = 9 cm, DC = 18 cm, CF= 13.5 cm, AP = 6 cm and BE = 15 cm. Calculate:
(i) EC
(ii) AF
(iii) PE
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q2.1
Solution:
In the figure,
ABCD is a trapezium
AB || DC
AB = 9 cm, DC = 18 cm, CF = 13.5 cm AP = 6 cm and BE = 15 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q2.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q2.3

Question 3.
In the following figure, AB, CD and EF are perpendicular to the straight line BDF.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q3.1
Solution:
In the given figure,
AB, CD and EF are perpendicular to the line BDF
AB = x, CD = z, EF = y
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q3.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q3.3

Question 4.
Triangle ABC is similar to triangle PQR. If AD and PM are corresponding medians of the two triangles, prove that:
\(\frac { AB }{ PQ }\) = \(\frac { AD }{ PM }\)
Solution:
∆ABC ~ ∆PQR
AD and PM are the medians of ∆ABC and ∆PQR respectively.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q4.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q4.2

Question 5.
Triangle ABC is similar to triangle PQR. If AD and PM are altitudes of the two triangles, prove that: \(\frac { AB }{ PQ }\) = \(\frac { AD }{ PM }\).
Solution:
Given, ∆ABC ~ ∆PQR
AD and PM are altitude of these two triangles
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q5.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q5.2

Question 6.
Triangle ABC is similar to triangle PQR. If bisector of angle BAC meets BC at point D and bisector of angle QPR meets QR at point M, prove that: \(\frac { AB }{ PQ }\) = \(\frac { AD }{ PM }\)
Solution:
Given, ∆ABC ~ ∆PQR
AD and PM are the angle bisectors of ∠A and ∠P respectively.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q6.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q6.2

Question 7.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q7.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q7.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q7.3
But ∠AXY = ∠AYX is given
∠B = ∠C
AC = AB (Side opposite to equal angles)
∆ABC is an isosceles triangle.

Question 8.
In the following diagram, lines l, m and n are parallel to each other. Two transversals p and q intersect the parallel lines at points A, B, C and P, Q, R as shown.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q8.1
Solution:
In the given figure,
l || m || n
Transversal p and q intersects them at A, B, C and P, Q, R respectively as shown in the given figure.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q8.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q8.3

Question 9.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q9.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q9.2

Question 10.
In the figure given below, AB // EF // CD. If AB = 22.5 cm, EP = 7.5 cm, PC = 15 cm and DC = 27 cm.
Calculate:
(i) EF
(ii) AC
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q10.1
Solution:
In the given figure,
AB || EF || CD
AB = 22.5 cm, EP = 7.5 cm
PC = 15 cm and DC = 27 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q10.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q10.3

Question 11.
In quadrilateral ABCD, its diagonals AC and BD intersect at point O such that
\(\frac { OC }{ OA }\) = \(\frac { OD }{ OB }\) = \(\frac { 1 }{ 3 }\)
Prove that:
(i) ∆OAB ~ ∆OCD
(ii) ABCD is a trapezium.
Further if CD = 4.5 cm; find the length of AB.
Solution:
In quadrilateral ABCD, diagonals AC and BD intersect each other at O and
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q11.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q11.2

Question 12.
In triangle ABC, angle A is obtuse and AB = AC. P is any point in side BC. PM ⊥ AB and PN x AC.
Prove that: PM x PC = PN x PB
Solution:
Given, AB = AC
Since equal sides has equal angle opposite to it
∠B = ∠C …(i)
In ∆PMB and ∆PNC, we have
∠B = ∠C [using (i)]
∠PMB = ∠PNC (each 90°)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q12.1

Question 13.
In triangle ABC, AB = AC = 8 cm, BC = 4 cm and P is a point in side AC such that AP = 6 cm. Prove that ∆BPC is similar to ∆ABC. Also, find the length of BP.
Solution:
In ∆ABC,
AB = AC = 8 cm
BC = 4cm
P is a point on AC such that AP = 6 cm
PB and PC are joined
To prove: ∆BPC ~ ∆ABC
and find length of BP
Proof: AC = 8 cm and AP = 6 cm
PC = AC – AP = 8 – 6 = 2 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q13.1

Question 14.
In ∆ABC, ∠ABC = ∠DAC. AB = 8 cm, AC = 4 cm, AD = 5 cm.
(i) Prove that ∆ACD is similar to ∆BCA.
(ii) Find BC and CD.
(iii) Find area of ∆ACD : area of ∆ABC. (2014)
Solution:
In ∆ACD and ∆BCA
∠C = ∠C (common)
∠ABC = ∠CAD (Given)
∆ACD = ∆BCA (by AA axiom)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q14.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q14.2

Question 15.
In the given triangle P, Q and R are the mid-points of sides AB, BC and AC respectively. Prove that triangle PQR is similar to triangle ABC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q15.1
Solution:
Given : P and R the mid points of AB and AC respectively.
PR || BC and PR = \(\frac { 1 }{ 2 }\) BC = BQ.
PRQB is a || gm.
∠B = ∠PRQ ….(i)
Similarly, Q and R are the mid points of sides. BC and AC respectively
RQ || AB and QR = \(\frac { 1 }{ 2 }\) AB = AP
APQR is a ||gm.
∠A = ∠PQR ….(ii)
Similarly, we can prove that ∠C = ∠RPQ.
Now in ∆PQR and ∆ABC,
∠PQR = ∠A , ∠PRQ = ∠B and ∠RPQ = ∠C
(i) In ∆BCE
D is mid-point of BC and DF || CE
∆PQR ~ ∆ABC (AAA criterion of similarity)

Question 16.
In the following figure, AD and CE are medians of A ABC. DF is drawn parallel to CE. Prove that:
(i) EF = FB
(ii) AG : GD = 2 : 1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q16.1
Solution:
Proof:
(i) In ∆BCE
D is the mid point of BC and DF || CE
E is mid-point of BE and EF = FB
(ii) AE = EB (E is mid point of AB)
and EF = FB (Proved)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q16.2

Question 17.
In the given figure, triangle ABC is similar to triangle PQR. AM and PN are altitudes whereas AX and PY are medians.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q17.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q17.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q17.3

Question 18.
The two similar triangles are equal in area. Prove that the triangles are congruent.
Solution:
Given : ∆ABC ~ ∆PQR and are equal in area
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q18.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q18.2

Question 19.
The ratio between the altitudes of two similar triangles is 3 : 5; write the ratio between their:
(i) medians
(ii) perimeters
(iii) areas
Solution:
∆ABC ~ ∆PQR
AL ⊥ BC and PM ⊥ QR
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q19.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q19.2

Question 20.
The ratio between the areas of two similar triangles is 16 : 25. Find the ratio between their:
(i) perimeters
(ii) altitudes
(iii) medians.
Solution:
∆ABC ~ ∆DEF,
AL ⊥ BC and DM ⊥ EF
and AP and DQ are the medians and also
area ∆ABC : area ∆DEF = 16 : 25
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q20.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q20.2

Question 21.
The following figure shows a triangle PQR in which XY is parallel to QR. If PX : XQ = 1 : 3 and QR = 9 cm, find the length of XY. Further, if the area of ∆PXY = x cm²; find in terms of x, the area of :
(i) triangle PQR.
(ii) trapezium XQRY.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q21.1
Solution:
In ∆PQR, XY || QR and PX : XQ = 1 : 3, QR = 9 cm.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q21.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q21.3

Question 22.
On a map, drawn to a scale of 1 : 20000, a rectangular plot of land ABCD has AB = 24 cm, and BC = 32 cm. Calculate :
(i) The diagonal distance of the plot in kilometre
(ii) The area of the plot in sq. km.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q22.1

Question 23.
The dimensions of the model of a multistoreyed building are 1 m by 60 cm by 1.20 m. If the scale factor is 1 : 50,. find the actual dimensions of the building. Also, find :
(i) the floor area of a room of the building, if the floor area of the corresponding room in the model is 50 sq cm.
(ii) the space (volume) inside a room of the model, if the space inside the corresponding room of the building is 90 m3.
Solution:
The scale factor is 1 : 50 or k = \(\frac { 1 }{ 50 }\)
Dimension of the building = 100 cm x 60 cm x 120 cm.
k x actual dimensions of the building = Dimension of the model.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q23.1

Question 24.
In a triangle PQR, L and M are two points on the base QR, such that ∠LPQ = ∠QRP and ∠RPM = ∠RQP. Prove that:
(i) ∆PQL ~ ∆RPM
(ii) QL x RM = PL x PM
(iii) PQ² = QR x QL [2003]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q24.1
Solution:
(i) In ∆PQL and ∆RPM
∠PQL = ∠RPM (Given)
∠LPQ = ∠MRP (Given)
∆PQL ~ ∆RPM (AA criterion of similarity)
(ii) ∆PQL ~ ∆RPM (Proved)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q24.2

Question 25.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q25.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q25.2

Question 26.
A triangle ABC with AB = 3 cm, BC = 6 cm and AC = 4 cm is enlarged to ∆DEF such that the longest side of ∆DEF = 9 cm. Find the scale factor and hence, the lengths of the other sides of ∆DEF.
Solution:
In ∆ABC.
AB = 3 cm. BC = 6 cm and AC = 4 cm
In ∆DEF,
Longest side EF = 9 cm
and longest side in ∆ABC is BC = 6 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q26.1

Question 27.
Two isosceles triangles have equal vertical angles. Show that the triangles are similar. If the ratio between the areas of these two triangles is 16 : 25, find the ratio between their corresponding altitudes.
Solution:
Let in two ∆ABC and ∆DEF
The vertical angles of two isosceles triangles are equal i.e. ∠A = ∠D
But AB = DE and AC = DF (isosceles ∆s)
Then base angles are also equal (Angles opposite to equal sides)
The two triangles are similar.
∆ABC ~ ∆DEF
Let AL ⊥ BC and DM ⊥ EF
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q27.1

Question 28.
In ∆ABC, AP : PB = 2 : 3. PO is parallel to BC and is extended to Q so that CQ is parallel to BA.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q28.1
Find: (i) area ∆APO : area ∆ABC.
(ii) area ∆APO : area ∆CQO.
Solution:
In ∆ABC,
AP : PB = 2 : 3
PQ || BC and CQ || BA
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q28.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q28.3

Question 29.
The following figure shows a triangle ABC in which AD and BE are perpendiculars to BC and AC respectively.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q29.1
Show that:
(i) ∆ADC ~ ∆BEG
(ii) CA x CE = CB x CD
(iii) ∆ABC ~ ∆DEC
(iv) CD x AB = CA x DE
Solution:
In ∆ABC, AD ⊥ BC and BE ⊥ AC, DE is joined
To prove:
(i) ∆ADC ~ ∆BEG
(ii) CA x CE = CB x CD
(iii) ∆ABC ~ ∆DEC
(iv) CD x AB = CA x DE
Proof:
(i) In ∆ADC and ∆BEC,
∠C = ∠C (common)
∠ABE = ∠BEC (each 90°)
∆ADC ~ ∆BEC (AA axiom)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q29.2

Question 30.
In the given figure, ABC is a triangle-with ∠EDB = ∠ACB. Prove that ∆ABC ~ ∆EBD.
If BE = 6 cm, EC = 4 cm, BD = 5 cm and area of ∆BED = 9 cm². Calculate the
(i) length of AB
(ii) area of ∆ABC
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q30.1
Solution:
In ∆ABC and ∆EBD
∠1 = ∠2 (given)
∠B = ∠B (common)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q30.2

Question 31.
In the given figure, ABC is a right-angled triangle with ∠BAC = 90°.
(i) Prove ∆ADB ~ ∆CDA.
(ii) If BD = 18 cm, CD = 8 cm, find AD.
(iii) Find the ratio of the area of ∆ADB is to area of ∆CDA.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q31.1
Solution:
(i) In ∆ADB and ∆CDA :
∠ADB = ∠ADC [each = 90°]
∠ABD = ∠CAD [each = 90° – ∠BAD]
∆ADB ~ ∆CDA [by AA similarity axiom]
(ii) Since, ∆ADB ~ ∆CDA
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q31.2

Question 32.
In the given figure, AB and DE are perpendicular to BC.
(i) Prove that ∆ABC ~ ∆DEC
(ii) If AB = 6 cm, DE = 4 cm and AC = 15 cm. Calculate CD.
(iii) Find the ratio of the area of ∆ABC : area of ∆DEC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q32.1
Solution:
(i) To prove : ∆ABC ~ ∆DEC
In ∆ABC and ∆DEC
∠ABC = ∠DEC = 90°
∠C = ∠C (common)
∆ABC ~ ∆DEC (by AA axiom)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q32.2

Question 33.
ABC is a right angled triangle with ∠ABC = 90°. D is any point on AB and DE is perpendicular to AC. Prove that:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q33.1
(i) ∆ADE ~ ∆ACB.
(ii) If AC = 13 cm, BC = 5 cm and AE = 4 cm. Find DE and AD.
(iii) Find, area of ∆ADE : area of quadrilateral BCED. (2015)
Solution:
In the given figure,
∆ABC is right angled triangle right angle at B.
D is any point on AB and DE ⊥ AC
To prove:
(i) ∆ADE ~ ∆ACB.
(ii) If AC = 13 cm, BC = 5 cm and AE = 4 cm.Find DE and AD.
(iii) Find, area of ∆ADE : area of quadrilateral BCED
Proof:
(i) In ∆ADE and ∆ACB
∠A = ∠A (common)
∠E = ∠B (each = 90°)
∆ADE ~ ∆ACB. (AAaxiom)
(ii) AC = 13 cm, BC = 5 cm, AE = 4 cm
∆ADE ~ ∆ACB.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q33.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q33.3

Question 34.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q34.1
Solution:
In the given figure, AB || DE, BC || EF
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E Q34.2

Hope given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15E are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity (With Applications to Maps and Models) Ex 15D

These Solutions are part of Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions. Here we have given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D.

Other Exercises

Question 1.
A triangle ABC has been enlarged by scale factor m = 2.5 to the triangle A’ B’ C’. Calculate:
(i) the length of AB, if A’ B’ = 6 cm.
(ii) the length of C’ A’ if CA = 4 cm.
Solution:
Scale factor (k) = 2.5
∆ABC is enlarged to ∆A’B’C’
(i) A’B’ = 6 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q1.1

Question 2.
A triangle LMN has been reduced by scale factor 0.8 to the triangle L’ M’ N’. Calculate:
(i) the length of M’ N’, if MN = 8 cm.
(ii) the length of LM, if L’ M’ = 5.4 cm.
Solution:
∆LMN has been reduced by the scale factor
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q2.1

Question 3.
A triangle ABC is enlarged, about the point O as centre of enlargement, and the scale factor is 3. Find:
(i) A’ B’, if AB = 4 cm.
(ii) BC, if B’ C’ = 15 cm.
(iii) OA, if OA’= 6 cm.
(iv) OC’, if OC = 21 cm.
Also, state the value of:
(a) \(\frac { OB’ }{ OB }\)
(b) \(\frac { C’A’ }{ CA }\)
Solution:
∆ABC is enlarged to ∆A’B’C’ about the point O as its centre of enlargement.
Scale factor = 3 = \(\frac { 3 }{ 1 }\)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q3.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q3.2

Question 4.
A model of an aeroplane is made to a scale of 1 : 400. Calculate:
(i) the length, in cm, of the model; if the length of the aeroplane is 40 m.
(ii) the length, in m, of the aeroplane, if length of its model is 16 cm.
Solution:
Model of an aeroplane to the actual = 1 : 400
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q4.1

Question 5.
The dimensions of the model of a multistorey building are 1.2 m x 75 cm x 2 m. If the scale factor is 1 : 30; find the actual dimensions of the building.
Solution:
Dimensions of a model of multistorey building = 1.2 m x 75 cm x 2 m
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q5.1

Question 6.
On a map drawn to a scale of 1 : 2,50,000; a triangular plot of land has the following measurements : AB = 3 cm, BC = 4 cm and angle ABC = 90°.
Calculate:
(i) the actual lengths of AB and BC in km.
(ii) the area of the plot in sq. km.
Solution:
Scale of map drawn of a triangular plot = 1 : 2,50,000
Measurement of plot AB = 3 cm, BC = 4 cm
and ∠ABC = 90°
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q6.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q6.2

Question 7.
A model of a ship of made to a scale 1 : 300
(i) The length of the model of ship is 2 m. Calculate the lengths of the ship.
(ii) The area of the deck ship is 180,000 m². Calculate the area of the deck of the model.
(iii) The volume of the model in 6.5 m3. Calculate the volume of the ship. (2016)
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q7.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D Q7.2

Question 8.
An aeroplane is 30 in long and its model is 15 cm long. If the total outer surface area of the model is 150 cm², find the cost of painting the outer surface of the aeroplane at the rate of ₹ 120 per sq.m. Given that 50 sq. m of the surface of the aeroplane is left for windows.
Solution:
Length of aeroplane = 30 m = 3000 cm
and length of its model = 15 cm
Surface area of model = 150 cm²
Scale factor (k) = \(\frac { 3000 }{ 15 }\) = \(\frac { 200 }{ 1}\)
Area of plane = k² x area of model = (200)² x 150 cm² = 40000 x 150 cm²
\(\frac { 40000 x 150 }{ 10000 }\) = 600 m² (1 m² = 10000 cm²)
Shape left for windows = 50 sq. m
Balance area = 600 – 50 = 550 sq. m
Race of painting the outer surface = ₹ 120 per sq.m
Total cost = ₹ 550 x 120 = ₹ 66000

Hope given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15D are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity (With Applications to Maps and Models) Ex 15C

These Solutions are part of Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions. Here we have given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C.

Other Exercises

Question 1.
(i) The ratio between the corresponding sides of two similar triangles is 2 is to 5. Find the ratio between the areas of these triangles.
(ii) Areas of two similar triangles are 98 sq.cm and 128 sq.cm. Find the ratio between the lengths of their corresponding sides.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q1.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q1.2

Question 2.
A line PQ is drawn parallel to the base BC, of ΔABC which meets sides AB and AC at points P and Q respectively. If AP = \(\frac { 1 }{ 3 }\) PB; find the value of:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q2.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q2.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q2.3

Question 3.
The perimeters of two similar triangles are 30 cm and 24 cm. If one side of first triangle is 12 cm, determine the corresponding side of the second triangle.
Solution:
Let we are given ΔABC and ΔPQR are similar.
Perimeter of ΔABC = 30 cm.
and perimeter of ΔPQR = 24 cm.
and side BC = 12 cm.
Now we have to find the length of QR, the corresponding side of ΔPQR
ΔABC ~ ΔPQR
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q3.1

Question 4.
In the given figure AX : XB = 3 : 5
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q4.1
Find :
(i) the length of BC, if length of XY is 18 cm.
(ii) ratio between the areas of trapezium XBCY and triangle ABC.
Solution:
We are given in the ΔABC, AX : XB = 3 : 5
XY || BC.
Let AX = 3x and XB = 5x
AB = 3x + 5x = 8x.
Now in ΔAXY and ΔABC,
∠AXY = ∠ABC (corresponding angles)
∠A = ∠A (common)
ΔAXY ~ ΔABC (AA Postulate)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q4.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q4.3

Question 5.
ABC is a triangle. PQ is a line segment intersecting AB in P and AC in Q such that PQ || BC and divides triangle ABC into two parts equal in area. Find the value of ratio BP : AB.
Given- In ΔABC, PQ || BC in such away that area APQ = area PQCB
To Find- The ratio of BP : AB
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q5.1
Solution:
In ΔABC, PQ || BC.
Z APQ = Z ABC (corresponding angles)
Now in ΔAPQ and ΔABC,
∠APQ = ∠ABC (proved)
∠A = ∠A (common)
ΔAPQ ~ ΔABC (AA postulate)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q5.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q5.3

Question 6.
In the given triangle PQR, LM is parallel to QR and PM : MR = 3 : 4
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q6.1

Solution:
In ΔPQR, LM || QR in such away that PM : MR = 3 : 4
(i) In ΔPQR, LM || QR
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q6.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q6.3
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q6.4

Question 7.
The given diagram shows two isosceles triangles which are similar also. In the given diagram, PQ and BC are not parallel: PC = 4, AQ = 3, QB = 12, BC = 15 and AP = PQ.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q7.1
Calculate-
(i) the length of AP
(ii) the ratio of the areas of triangle APQ and triangle ABC.
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q7.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q7.3

Question 8.
In the figure, given below, ABCD is a parallelogram. P is a point on BC such that BP : PC = 1 : 2. DP produced meets AB produced at Q. Given the area of triangle CPQ = 20 cm². Calculate
(i) area of triangle CDP
(ii) area of parallelogram ABCD [1996]
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q8.1
Solution:
(i) Join QC.
In ΔBPQ and ΔCPD,
∠DPC = ∠BPQ (vertically opposite angles.)
∠PDC = ∠BQP (Alternate angles.)
ΔBPQ ~ ΔCDP (AA postulate)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q8.2
⇒ area ΔCDP = 4 (area ΔBPQ)
⇒ 2 (2 area ΔBPQ) = 2 x 20 = 40 cm² (2 area A BPQ = 20 cm²)
(ii) Area || gm ABCD = area ΔCPD + area ΔADQ – area ΔBPQ
= 40 + 9 (area BPQ) – area BPQ [(AD = CB = 3 BP)]
= 40 + 8 (area ΔBPQ)
= 40 + 8 (10) cm²
= 40 + 80
= 120 cm²

Question 9.
In the given figure. BC is parallel to DE. Area of triangle ABC = 25 cm². Area of trapezium BCED = 24 cm² and DE = 14 cm. Calculate the length of BC. Also. Find the area of triangle BCD.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q9.1
Solution:
In ΔADE, BC || DE
Area of ΔABC = 25 cm²
and area of trapezium BCED = 24 cm²
Area of ΔADE = 25 + 24 = 49 cm²
DE = 14 cm,
Let BC = x cm.
Now in ΔABC and ΔADE,
∠ABC = ∠ADE (corresponding angles)
∠A = ∠A (common)
ΔABC ~ ΔADE (AA postulate)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q9.2

Question 10.
The given figure shows a trapezium in which AB is parallel to DC and diagonals AC and BD intersect at point P. If AP : CP = 3 : 5.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q10.1
Find-
(i) ΔAPB : ΔCPB
(ii) ΔDPC : ΔAPB
(iii) ΔADP : ΔAPB
(iv) ΔAPB : ΔADB
Solution:
AP : CP = 3 : 5 ⇒ \(\frac { AP }{ CP }\) = \(\frac { 3 }{ 5 }\)
(i) Now in ΔAPB and ΔCPB,
These triangles have same vertex and their bases are in the same straight line
area ΔAPB : area ΔCPB = AP : PC = 3 : 5 or ΔAPB : ΔCPB = 3 : 5
(ii) In ΔAPB and ΔDPC,
∠APB = ∠DPC (vertically opposite angles)
∠PAB = ∠PCD (alternate angles)
ΔAPB ~ ΔDPC (AA postulate)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q10.2
⇒ area ΔDPC : area ΔAPB = 25 : 9 or ΔDPC : ΔAPB = 25 : 9
(iii) In ΔADP and ΔAPB,
There have the same vertex and their bases arc in the same straight line.
area ΔADP : area ΔAPB = DP : PB
But PC : AP = 5 : 3
ΔADP : ΔAPB = 5 : 3
(iv) Similarly area ΔAPB : area ΔADB = PB : DB = 3 : (3 + 5) = 3 : 8

Question 11.
In the given figure, ARC is a triangle. DE is parallel to BC and \(\frac { AD }{ DB }\) = \(\frac { 3 }{ 2 }\).
(i) Determine the ratios \(\frac { AD }{ AB }\) , \(\frac { DE }{ BC }\)
(ii) Prove that ΔDEF is similar to ΔCBF.
Hence, find \(\frac { EF }{ FB }\)
(iii) What is the ratio of the areas of ΔDEF and ΔBFC?
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q11.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q11.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q11.3
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q11.4

Question 12.
In the given figure, ∠B = ∠E, ∠ACD = ∠BCE, AB = 10.4 cm and DE = 7.8 cm. Find the ratio between areas of the ΔABC and ΔDEC.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q12.1
Solution:
In the figure DE = 7.8 cm, AB = 10.4 cm
∠ACD = ∠BCE (given)
Adding ∠DCB both sides,
∠ACD + ∠DCB = ∠DCB + ∠BCE
∠ACB = ∠DCE
Now in ΔABC and ΔDCE
∠B = ∠E (given)
∠ACB = ∠DCE (proved)
ΔABC ~ ΔDCE (AA axiom)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q12.2

Question 13.
Triangle ABC is an isosceles triangle in which AB = AC = 13 cm and BC = 10 cm. AD is perpendicular to BC. If CE = 8 cm and EF ⊥ AB, find:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q13.1
Solution:
In the figure, ΔABC is an isosceles triangle in which
AB = AC = 13 cm, BC = 10 cm,
AD ⊥ BC, CE = 8 cm and EF ⊥ AB
(i) Now in ΔADC and ΔFEB
∠C = ∠B (AB = AC)
∠ADC = ∠EFB (each = 90°)
ΔADC ~ ΔFEB (AA axiom)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q13.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C Q13.3

Hope given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15C are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B

Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity (With Applications to Maps and Models) Ex 15B

These Solutions are part of Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions. Here we have given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B.

Other Exercises

Question 1.
In the following figure, point D divides AB in the ratio 3 : 5. Find:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q1.1
Solution:
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q1.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q1.3
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q1.4

Question 2.
In the given figure, PQ // AB;
CQ = 4.8 cm, QB = 3.6 cm and AB = 6.3 cm. Find:
(i) \(\frac { CP }{ PA }\)
(ii) PQ
(iii) If AP = x, then the value of AC in terms of x.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q2.1
Solution:
In the given figure,
PQ || AB
CQ = 4.8 cm, QB = 3.6 cm, AB = 6.3 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q2.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q2.3

Question 3.
A line PQ is drawn parallel tp the side BC of ΔABC which cuts side AB at P and side AC at Q. If AB = 9.0 cm, CA = 6.0 cm and AQ = 4.2 cm, find the length of AP.
Solution:
In ΔABC, PQ || BC
AB = 9.0 cm, CA = 6 cm, AQ = 4.2 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q3.1

Question 4.
In ΔABC, D and E are the points on sides AB and AC respectively.
Find whether DE // BC, if:
(i) AB = 9 cm, AD = 4 cm, AE = 6 cm and EC = 7.5 cm
(ii) AB = 63 cm, EC = 11.0 cm, AD = 0.8 cm and AE = 1.6 cm.
Solution:
In ΔABC, D and E are the points on sides AB and AC respectively.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q4.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q4.2

Question 5.
In the given figure, ΔABC ~ ΔADE. If AE : EC = 4 : 7 and DE = 6.6 cm, find BC. If ‘x’ be the length of the perpendicular from A to DE, find the length of perpendicular from A to BC in terms of ‘x’.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q5.1
Solution:
In the given figure,
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q5.2
ΔABC ~ ΔADE
AE : EC = 4 : 7, DE = 6.6 cm, BC = ?
Draw AL ⊥ DE and AM ⊥ BC and AL = x cm
Find AM in terms of x
ΔADE ~ ΔABC
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q5.3

Question 6.
A line segment DE is drawn parallel to base BC of ΔABC which cuts AB at point D and AC at point E. If AB = 5 BD and EC = 3.2 cm, find the length of AE.
Solution:
In ΔABC DE || BC
AB = 5 BD, EC = 3.2 cm
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q6.1
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q6.2

Question 7.
In the figure, given below, AB, CD and EF are parallel lines. Given AB = 7.5 cm, DC = y cm, EF = 4.5 cm, BC = x cm and CE = 3 cm, calculate the values of x and y.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q7.1
Solution:
(i) In ΔACB and ΔFCE, we have
∠ACB = ∠FCE (vertically opposite angles)
∠CBA = ∠CEF (alternate angles)
ΔACB ~ ΔFCE (AA Axiom of similarity)
Thus their corresponding sides are proportional.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q7.2
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q7.3

Question 8.
In the figure, given below, PQR is a right angle triangle right angled at Q. XY is parallel to QR, PQ = 6 cm, PY = 4 cm and PX : XQ = 1 : 2. Calculate the lengths of PR and QR.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q8.1
Solution:
Given, PQ = 6 cm; PY = 4 cm;
PX : XQ = 1 : 2
Since a line drawn || to one side of triangle divide the other two sides proportionally.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q8.2

Question 9.
In the following figure, M is mid-point of BC of a parallelogram ABCD. DM intersects the diagonal AC at P and AB produced at E. Prove that: PE = 2PD.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q9.1
Solution:
In the given figure, ABCD is a ||gm
AB || CD, AD || BC
M is mid point of BC
DM intersect AB produced at E and AC at P
To prove: PE = 2PD
Proof: In ΔDEA,
AD || BC (Opposite sides of || gm)
M is mid-point of CB B is mid-point of AE
AB = BE ⇒ AE = 2AB or 2CD
In ΔPAE and ΔPCD
∠APE = ∠CPD (Vertically opposite angles)
∠PAE = ∠PCD (Alternate angles)
ΔPAE ~ ΔPCD
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q9.2

Question 10.
The given figure shows a parallelogram ABCD. E is a point in AD and CE produced meets BA produced at point F. If AE = 4 cm, AF = 8 cm and AB = 12 cm, find the perimeter of the parallelogram ABCD.
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q10.1
Solution:
In the given figure, ABCD is a ||gm E is a point on AD
CE is produced to meet BA produced at point F
AE = 4 cm, AF = 8 cm, AB = 12 cm
To find the perimeter of ||gm ABCD
In ΔFBC,
AD or AE || BC (Opposite sides of ||gm)
Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B Q10.2
Perimeter of ||gm ABCD = 2 (AB + BC) = 2 (12 + 10) cm = 2 x 22 = 44 cm

Hope given Selina Concise Mathematics Class 10 ICSE Solutions Chapter 15 Similarity Ex 15B are helpful to complete your math homework.

If you have any doubts, please comment below. Learn Insta try to provide online math tutoring for you.